Zakup samochodu w WIelkiej Brytanii
Wiele osób, decydując się na pracę zarobkową w Wielkiej Brytanii, jako jeden z celów stawia sobie kupno auta. Używane samochody często są tam w lepszym stanie niż te, które można kupić w Polsce, są również tańsze. O czym pamiętać, kupując samochód w Wielkiej Brytanii? O tym w poniższym wpisie TransferGo.
Zakup samochodu w WIelkiej Brytanii: gdzie szukać samochodu?
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać samochodu w Wielkiej Brytanii, zacznij od przeglądania stron internetowych. Sprawdź na przykład strony motors.co.uk, parkers.co.uk, autotrader.co.uk. Są to znane i renomowane strony, dzięki czemu ryzyko zakupu jest mniejsze. Można być spokojnym o stan samochodu i uczciwość sprzedawców.
Cło na samochody z Wielkiej Brytanii
Jeśli chcesz przywieźć samochód zakupiony w UK do Polski, konieczna będzie jego odprawa celna. Jako że Zjednoczone Królestwo nie jest już częścią Unii Europejskiej, nie wystarczy przegląd techniczny przeprowadzony przez brytyjskie MInisterstwo Transportu. Musi on zostać przeprowadzony przez zatwierdzony ośrodek w kraju nowej rejestracji.
Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii jest opodatkowane akcyzą. Jej wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu – do 2000 cm3 jest to 3,1% wartości pojazdu, powyżej 2000 cm3 – 18,6%. Samochody hybrydowe o mniejszych silnikach są zwolnione z akcyzy, natomiast dla większych wynosi ona 9,3 wartości pojazdu.
Europejski Certyfikat Zgodności – CoC
Jeżeli samochód, który importujesz z Wielkiej Brytanii, był wyprodukowany przed Brexitem, jego Europejski Certyfikat Zgodności pozostaje ważny i pozwala na rejestrację w UE. CoC jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów wyprodukowanych od 1996 roku. Jeśli samochód jest starszy, dokument można zamówić u producenta. Jest to dokument niezbędny do zarejestrowania samochodu w Unii Europejskiej.
Co trzeba zrobić przed rejestracją samochodu z Wielkiej Brytanii?
Przed rejestracją samochodu z Wielkiej Brytanii konieczne jest wykonanie w nim kilku poprawek. Warto tu zauważyć, że od 2015 w Polsce można rejestrować brytyjskie samochody bez zmiany położenia kierownicy. Co natomiast wymaga zmiany?
- trzeba przebudować ścianę oddzielającą kabinę od silnika
- boczki drzwi – znajduje się w nich mechanizm odpowiadający za ustawienie lusterek, które jest nieco inne przy ruchu prawostronnym niż przy lewostronnym
- wymiana deski rozdzielczej i zegarów – prędkościomierz musi wskazywać prędkość w km/h
- lampy – w ruchu lewostronnym ustawienie i rodzaj oświetlenia jest zupełnie inny
Sprowadzenie i rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii
Sprowadzenie samochodu z Anglii wymaga załatwienia kilku formalności:
- przed kupnem sprawdź historię pojazdu, ważność polisy OC i badań technicznych
- należy opłacić podatek drogowy
- przed transportem do Polski musisz w dowodzie rejestracyjnym wypełnić sekcję C(4) i wysłać go do DVLA – wydziału komunikacji
Po dotarciu do Polski musisz najpierw dostosować samochód do ruchu prawostronnego i opłacić akcyzę. Dokumenty samochodu muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Podczas rejestracji w wydziale komunikacji będą potrzebne:
- umowa kupna-sprzedaży
- dowód rejestracyjny
- potwierdzenie badań technicznych
- potwierdzenie opłacenia cła.Opłata za rejestrację samochodu to ok. 250 zł.
Ubezpieczenie samochodu z Wielkiej Brytanii
Każde auto musi mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie OC. Auta z WIelkiej Brytanii niestety wymagają opłacenia wyższej składki niż samochody z innych krajów. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem kolizji, spowodowanym kierownicą po prawej stronie.
Planujesz rozpocząć pracę zarobkową w Wielkiej Brytanii? Zobacz, jakie dni wolne od pracy będą Ci przysługiwać i na ile urlopu możesz liczyć.