Urlop nad polskim morzem – gdzie warto się wybrać
Urlop nad polskim morzem – gdzie warto się wybrać
Pomysł wakacji nad Bałtykiem może wywołać mieszane uczucia. W końcu każdy to już zna, w sezonie bywa tłoczno, woda w morzu nie zawsze jest ciepła, a pogoda bywa zmienna, momentami nieprzewidywalna. Jednak może się okazać, że tegoroczne wyjazdy urlopowe przymusowo ograniczą się jedynie do lokalnych wycieczek na terenie kraju. TransferGo stara się odczarować polskie morze! Choć dzikich plaż w Polsce już nie ma, nadal możliwe jest znalezienie miejsc, gdzie zarówno krótszy jak i dłuższy urlop będą prawdziwą przyjemnością.
MIERZEJA HELSKA
Na Mierzei Helskiej, od Władysławowa po Hel każdy znajdzie coś dla siebie. By zaznać swobodnej wakacyjnej atmosfery warto wybrać się do Chałup ‒ niewielkiej wioski znanej wśród amatorów sportów wodnych, głównie kite-surferów i windsurferów. Rodzinne wczasy zaplanować można zarówno we Władysławowie, jak i w Jastarnii i mieście Hel. Do najciekawszych atrakcji okolicy należą: Ocean Park we Władysławowie, molo w Jastarnii, helskie wydmy, szlak rowerowy R10, liczne latarnie i wieże obserwacyjno-widokowe oraz Fokarium i Dom Morświna w Helu.
ŁEBA
W okolicach Łeby, pomiędzy Jarosławcem a Karwią znajdują się najpiękniejsze polskie plaże: szerokie, piaszczyste, z wysokimi wydmami. Największą atrakcją rejonu jest Słowiński Park Narodowy, będący jednym z dwóch nadmorskich parków w Polsce. Park powstał celem zachowania w niezmienionym stanie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów. Dla zwiedzających ciekawe są wydmowe pasma mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Tu jednak w poszukiwaniu kontaktu z naturą można się natknąć na spore grono turystów. Radzimy zaplanować wizytę w parku we wczesnych godzinach porannych lub na krótko przed zamknięciem.
USTKA
To niewielkie nadmorskie miasteczko w powiecie słupskim co roku przyciąga turystów z całej Polski. Ustka sprawdzi się jako cel rodzinnych wakacji z dziećmi. Na miejscu czeka wiele atrakcji, w tym m.in. piękne piaszczyste plaże, liczne smażalnie ryb, możliwość zwiedzania (latarnia morska, neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, poniemieckie bunkry, rezerwat przyrody jeziora Modła). Dla aktywnych i głodnych wrażeń pozostają jeszcze przejażdżki rowerowe szlakiem tzw. „zwiniętych torów‟ (z Ustki do Rowów lub z Łeby do Lęborka) oraz rejs statkiem na duńską wyspę Bornholm.
TRÓJMIASTO
Urlop w Trójmieście to propozycja dla turystów szukających relaksu nad polskim morzem, ale w miejskim wydaniu. Lokalne zaplecze hotelarsko-gastronomiczne zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejsc nad polskim morzem. Do tego dochodzi także ciekawa oferta kulturowa. Oprócz charakterystycznych atrakcji, które zobaczyć chce każdy (fontanna Neptuna, ulica Długa i Długi Targ, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Drugiej Wojny Światowej, sopockie molo, port w Gdyni), Trójmiasto zaskoczy wieloma mniej oczywistymi perełkami. Dobrze zorganizowana komunikacja pomiędzy trzema miastami sprawi, że podróżni będą chcieli odkryć jak najwięcej!
MIĘDZYZDROJE
Miasto znajduje się nad Zatoką Pomorską, w środkowej części wybrzeża wyspy Wolin. Szerzej kojarzone jest przede wszystkim z corocznym Europejskim Festiwalem Gwiazd. Bliskość niemieckiej granicy sprawia, że Międzyzdroje to ośrodek wczasowy do którego zaglądają zarówno polscy jak i niemieccy turyści. Na terenie miasta znajdują się pomniki przyrody, góra Gosań (najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu), dwa kąpieliska, Promenada Gwiazd, molo, liczne pensjonaty, hotele i restauracje. Liczne szlaki turystyczne w okolicy sprawią, że urlop w Międzyzdrojach z pewnością nie będzie nudny!
ŚWINOUJŚCIE
Położone pomiędzy Zalewem Szczecińskim a cieśniną Świną i Bałtykiem miasto Świnoujście co roku wygrywa rankingi na najbardziej zadbane polskie plaże. Są one także najszersze w Polsce! Kolejnymi walorami świnoujskich plaż są również łagodne zejścia do wody oraz wysokie temperatury wody (najwyższe nad polską częścią Bałtyku). Jako ciekawostkę dodamy, że Świnoujście, jako jedyne miasto w Polsce, położone jest na licznych wyspach (tzw. Kraina 44 Wysp), z których najbardziej znane to Wolin, Uznam i Karsibór.
KRYNICA MORSKA
Obszar lądowy Krynicy Morskiej znajduje się w całości w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. Plaże są tam szerokie, piaszczyste i posiadają łagodne zejścia do wody. Lokalna infrastruktura turystyczna jest dobrze zorganizowana. Są pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe, hotele i restauracje. Chętnie odwiedzane atrakcje to głównie Wielbłądzi Grzbiet (czyli najwyższa wydma na Mierzei), port morski nad Zalewem Wiślanym oraz latarnia morska. Z Krynicy warto się wypłynąć na rejs do Fromborka lub Kaliningradu.