Transport publiczny w Londynie
Dla każdej osoby nowo przybyłej do Londynu transport publiczny z początku może wydawać się nie od ogarnięcia. Wystarczy jednak zapoznać się z zasadami jego działania, był podróżować bez większych komplikacji, Zapoznaj się ze wskazówkami TransferGo i dowiedz się, jak działa transport publiczny w Londynie.
Metro w Londynie
Metro, czyli London Underground albo Tube, to najszybsza i najwygodniejsza opcja przemieszczania się po Londynie. Bez metra to wielkie miasto zostałoby dosłownie sparaliżowane. Ciekawostką jest to, że metro w Londynie to najstarszy system kolei podziemnej na świecie – jego pierwsza linia powstała w 1863 roku.
Londyńskie metro składa się z 13 linii, których większość skupia się po północnej stronie Tamizy. Dla osób lubiących weekendowe, nocne życie, cenną informacją może być to, że w piątkowe i sobotnie noce w Londynie kursuje 5 linii metra:
– Central (czerwona)
– Victoria (Niebieska)
– Piccadilly (Granatowa)
– Northern (Czarna)
– Jubilee (Srebrna)
Londyńskie metro jest połączone z siecią kolejową. W mieście możemy poruszać się też kolejką DLR (Docklands Light Railway), która obsługuje wschodni i południowy Londyn, oraz koleją podmiejską (London Overground), w której skład wchodzi 6 linii i którą można dojechać do bardziej oddalonych zakątków miasta.
Autobusy w Londynie
Autobusy miejskie w Londynie docierają niemal wszędzie. Są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają w pobliżu stacji metra. Nie da się ich nie zauważyć – mają czerwony kolor i są piętrowe. Nie bez powodu stały się symbolem miasta.
Autobusy w Londynie to doskonały środek komunikacji dla turystów – widoki, które można podziwiać z wyższego pokładu, są wyjątkowe. Będzie to więc nie tylko środek komunikacji, ale i atrakcja sama w sobie.
Autobusy rzeczne i kolejka linowa w Londynie
W Londynie można też korzystać z mniej typowego środka transportu, czyli z River Buses – autobusów rzecznych kursujących po Tamizie od rana do wieczora co ok. 20 minut.
Innym nietypowym środkiem transportu jest kolejka linowa Emirates Air Line, którą możemy przemieścić się pomiędzy Greenwich a Roya Victoria Dock. Koszt pojedynczego przejazdy dla osoby dorosłej to ok. £5.
Bilety na komunikację miejską w Londynie
Za bilety komunikacji miejskiej w Londynie zapłacić można na kilka sposobów:
- zbliżeniowo własną kartą kredytową lub debetową, każdorazowo przed przejazdem
- kartą Oyster, również każdorazowo przede przejazdem
- kupując wcześniej Day Travel Card, kartą lub gotówką
Własna karta płatnicza
Najwygodniejsze jest płacenie własną kartą płatniczą. Zasada korzystania z tej opcji jest bardzo prosta – przykładamy kartę do czytnika na bramce biletowej. System obsługuje również płatności telefonem. Poza wygodą, największą zaletą korzystania z własnej karty jest limitowane wydatków tygodniowych i dziennych. W obrębie 1 i 2 strefy (obejmują największe atrakcje Londynu) limit dzienny to £7.20. Gdy osiągniemy tę kwotę, pozostałe przejazdy w ciągu dnia będą bezpłatne. Natomiast limit tygodniowy to £36.10.
Oyster Card
Jest to pre-paidowa (przedpłatowa) karta dla turystów i obejmuje wszystkie środku publicznego transportu w Londynie. Można ją kupić na prawie każdej stacji metra, kosztuje 5£. Zasila się ją w automatach znajdujących się na stacjach, a zasada korzystania jest taka sama, ja przy własnej karcie płatniczej. Kartę Oyster również obejmuje limit maksymalnych wydatków w ciągu dnia.
Bilety papierowe w Londynie – Day Travel Card
Day Travel Card opłaca się kupić tylko wtedy, gdy przyjeżdżasz do Londynu na jeden dzień. Jest to koszt £13.10, podczas gdy za wyrobienie Oyster Card i jej doładowanie na jeden dzień zapłacicie w sumie £15. W przypadku pobytu dłuższego niż jeden dobę – zdecydowanie bardziej opłaca się Oyster Card, a jeszcze lepiej jest pozostać przy płatności własną kartą.
W przypadku Day Travel Card, bilet należy wsunąć do czytnika w bramce biletowej.
Wszystkie aktualne informacje na temat transportu poblicznego w Londynie można znaleźć na stronie tfl.gov.uk.
Planujesz studia w Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się, jak znaleźć miejsce w akademiku? Pomoże Ci w tym wpis TransferGo!