Świętowanie Nowego Roku na świecie
Choć w tym roku, w wielu miejscach na świecie nie będzie tradycyjnych obchodów sylwestrowych, nie oznacza to wcale, że za rok, nie będzie możliwy powrót do dawnych zwyczajów. Przypomnijmy zatem, w jaki sposób celebruje się nadejście nowego roku w innych rejonach globu, a także spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można świętować w czasie pandemii.
Krótka historia
Tradycje związane z celebrowaniem Nowego Roku sięgają już starożytności. Kalendarz oparty na roku słonecznym, czyli okresie, w którym Ziemia obiega Słońce, znano już w starożytnej Mezopotamii i Egipcie. W starożytnym Rzymie pierwszy miesiąc roku poświęcony był bogowi Marsowi i rozpoczynał się 1 marca. Zabawy sylwestrowe w Polsce wiążą się z najnowszą historią. Pierwotnie w Polsce początek roku nazywano Nowym Latkiem, które było wiosennym zwyczajem obchodzenia wsi z gaikiem.
Europa
W Hiszpanii w dość osobliwy sposób wita się nowy rok. Lokalny zwyczaj to jedzenie dwunastu winogron, stojąc na lewej nodze (by prawą móc wejść w nowy rok) i mając przy sobie jeszcze odrobinę gotówki. Do portfela można też dodatkowo włożyć ząbek czosnku w ostatniej minucie starego roku. Dzięki tym krokom, zapewnimy sobie dobrobyt i przypływ gotówki. We Włoszech jest mniej ekstrawagancko, ale w noc sylwestrową nie można zapomnieć o czerwonej bieliźnie. Zwraca się uwagę, na pierwszą napotkaną osobę w Nowym Roku. Panie powinny zobaczyć pana, a panowie – panią, tak aby zapewnić sobie szczęście. Niemieckie zwyczaje sylwestrowe zbliżone się do polskich tradycji Andrzejkowych. Można wróżyć z wosku lub cyny. Bliskich obdarowuje się drobiazgami, np. figurką lub maskotką w kształcie świni. Na początku Nowego Roku, powinno się także zjeść pączka lub kiszoną kapustę. W Bułgarii, ze względu na przestrzegany tam kalendarz juliański, Nowy Rok przypada dopiero na 14 stycznia. Kultywowany jest tam zwyczaj sirvakari czyli wędrówki po sąsiednich domach wraz z życzeniami pomyślności. W Grecji Nowy Rok zbiega się ze Dniem Świętego Bazylego.
Azja
Chiński Nowy Rok obchodzony jest zgodnie z kalendarzem księżycowym i jest świętem ruchomym. Przypada na koniec stycznia albo początek lutego. W 2021 r. zacznie się on 12 lutego i będzie Rokiem Bawoła. Wedle tradycji okres noworocznego świętowania trwa aż piętnaście dni a najważniejszy obrzęd to poskromienie Niana, smoka mającego przynosić grozę i zniszczenie, pożerającego ludzi. Potwór ma pojawiać się w wigilię Nowego Roku. Dzień po tym dniu natomiast ludzie obdarowują się wymyślnymi, czerwonymi kopertami. Tego dnia odbywa się także Powitanie Bogów, kiedy to na domowych ołtarzach składa się dary z owoców czy słodyczy. Zabronione jest wówczas zamiatanie, by nie wymieść szczęścia za próg. W tym dniu mają miejsce także słynne parady i korowody, a przede wszystkim najważniejszy taniec, czyli taniec Lwa. W 2021 r. ze względu na pandemię rezygnuje się z tego typu celebracji, ale niektóre wydarzenia przeniosą się do internetu.
Ameryka
W USA świętuje się dość tradycyjnie, na balach, w restauracjach, przyjęciach przebieranych, co w tym roku niestety nie będzie możliwe. Wyjątkowo ważnym zwyczajem jest tradycja spuszczania ze specjalnego masztu o północy na Times Square wielkiej świetlistej kuli. W Ameryce Południowej kultywuje się Hiszpański zwyczaj jedzenia dwunastu winogron podczas witania nowego roku. W Meksyku rytm ich spożywania wybija dzwon. Dodatkowo warto wówczas mieć na sobie czerwoną bieliznę. Jeśli w ostatni dzień roku obejdzie się swój dom lub mieszkanie z walizką w ręku, w nowym roku można liczyć na ekscytujące podróże. Z kolei w Wenezueli kolorem ubrań sylwestrowych jest żółty, w Brazylii jest to kolor biały. Tradycyjnie, zanim nadejdzie ostatni dzień roku w Brazylii, mieszkańcy tego kraju ofiarowują bogini morza odpowiednie ofiary. W morze wypuszcza się wtedy łódki z podarkami i wrzuca na fale bukiety białych kwiatów. Miejscami wykonuje się także odpowiedni taniec, wprowadzający w trans.
Australia
Najwcześniej nowy rok witają mieszkańcy Kiribati na Pacyfiku. Wcześnie zaczynają także mieszkańcy Australii, którzy przygotowują się do wspólnego oglądania fajerwerków. Jeden z największych takich pokazów przygotowywany jest w Sydney. Imprezowicze szukają już od samego rana miejsca do oglądania pokazu na tle Harbour Bridge i Opera House. Nie ma typowych obchodów, standardowo w Nowy Rok ludzie spotykają się na wspólne grillowanie, piknik czy rejs statkiem.
Afryka
W Afryce Południowej tuż po północy wyrzuca się przez okno większość rzeczy, których chce się już pozbyć. Uwaga zatem na głowy, a najlepiej warto mieć się po prostu na baczności. Z okien może wypaść nawet telewizor. Jedne z największych obchodów i show z fajerwerkami ma miejsce w Kapsztadzie. Obchody sylwestrowe w Afryce często łączone są z innymi wydarzeniami np. festiwalami muzycznymi takimi jak np. Kilifi w Kenii czy Vic Falls Carnival w Zimbabwe. W Maroko popularne są wyprawy w głąb Sahary by na pustkowiu, z dala od hucznych imprez świętować nadejście Nowego Roku.
Alternatywne świętowanie — Sylwester online?
Jakie będą obchody sylwestrowe w 2021 r.? Na pewno zakazane będą imprezy masowe. W wielu krajach lokalne telewizje przygotują transmisje na żywo koncertów w dniu Sylwestra. Celebracje ograniczą się do obchodów w mniejszym gronie. Nieraz będzie to nie więcej niż jedynie pięć osób przy wspólnym stole. Jednak nic nie będzie stało na przeszkodzie do wirtualnych zgromadzeń. Dobrym pomysłem na wspólne przeżywanie emocji jest dołączenie do wideokonferencji wyspecjalizowanej w konkretnej dziedzinie, np. dla miłośników tematyki związanej z ekologią, podróżami czy literaturą. W czasie pandemii można także pomyśleć o Sylwestrze na odludziu, gdzieś na nartach skitourowych w górach, w kamperze lub biwaku w lesie poza cywilizacją.