Przeprowadzka do Szwajcarii – o czym należy pamiętać?
Nic dziwnego, że przeprowadzka do Szwajcarii przychodzi do głowy wielu osobom. Kraj ten od lat słynie z dobrobytu i wysokiej jakości życia. Jego mieszkańcy cieszą się doskonałą opieką zdrowotną, bezpieczeństwem i zadbanym środowiskiem naturalnym. Przeczytaj, na co zdaniem TransferGo musisz zwrócić uwagę planując przeprowadzę do Szwajcarii.
Jak wyjechać do Szwajcarii?
Polacy są obywatelami Unii Europejskiej, mogą zatem wjechać o Szwajcarii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów, takich jak wiza. Mogą przebywać w Szwajcarii w celach turystycznych przez 90 dni. Jeśli jednak planujemy się tam zadomowić, konieczne będą dodatkowe formalności.
Legalizacja pobytu w Szwajcarii
Co trzeba zrobić, by zalegalizować dłuższy pobyt w Szwajcarii? Należy:
- mieć umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony z firmą prowadzącą swoją działalność w Szwajcarii
- być oddelegowanym do pracy w Szwajcarii przez firmę z krajów członkowskich UE lub EFTA
- prowadzić własną działalność gospodarczą w jednym z państw członkowskich UE lub EFTA i realizować kontrakt na terenie Szwajcarii
- znaleźć mieszkanie
Obowiązek meldunkowy w Szwajcarii
W Szwajcarii istnieje obowiązek meldunkowy. Zameldować należy się w urzędzie gminy lub urzędzie meldunkowym. By dopełnić formalności, trzeba tam przedstawić umowę o pracę, dowód osobisty lub paszport, umowę najmu i zdjęcie paszportowe. Zameldować się należy w terminie do 14 dni po przeprowadzce.
Koszty życia w Szwajcarii
Nie jest tajemnicą, że koszty życia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Wydatki związane z opłatą za mieszkanie i codziennym utrzymaniem wynoszą tu często ponad dwukrotnie więcej, niż w Polsce. Podobnie jest z produktami spożywczymi. Należy dodać, że wynajęciem mieszkania wiąże się zazwyczaj również z depozytem w wysokości 3-miesięcznego czynszu. Dlatego do wyprowadzki najlepiej jest przygotować finansowo z dużym wyprzedzeniem. Pamiętaj, że najwięcej w wydatków poniesiesz na początku pobytu, zanim jeszcze zaczniesz zarabiać “po szwajcarsku”.
Polskie prawo jazdy w Szwajcarii
Planujesz jeździć po Szwajcarii własnym samochodem? Polskie prawo jazdy w Szwajcarii jest ważne przez rok. Po tym czasie należy je zmienić na szwajcarskie. Ale to tylko urzędowa formalność, nie trzeba zdawać żadnych testów. Pamiętaj, że mandaty w Szwajcarii są wielokrotnie wyższe niż w Polsce, a prawo surowiej egzekwowane.
A może nie Szwajcaria, a Skandynawia? Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy przeprowadzce do Norwegii.