Praca w Finlandii
Polacy, którzy decydują się podjąć pracę w krajach skandynawskich, zwykle wybierają Szwecję lub Norwegię. Jednak na atrakcyjne zarobki i dobre warunki pracy można liczyć również w sąsiadującej z nimi, lecz znacznie mniej popularnej Finlandii. Zastanawiasz się, czy stała lub sezonowa praca w Finlandii to coś dla Ciebie? TransferGo pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Jak szukać pracy w Finlandii
Tak jak i w innych krajach, pracę w Finlandii najłatwiej jest znaleźć przez internet. Mnóstwo ofert pracy jest zamieszczanych na przykład na stronach jobhelsinki.com czy Glassdoor. Na Facebooku można też znaleźć grupy dedykowane osobom poszukującym pracy w Finlandii, warto więc do nich dołączyć.
Innym sposobem, zdecydowanie łatwiejszym, ale i droższym, jest skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Upewnij się, że agencja, z którą zamierzasz podpisać umowę, znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Da Ci to pewność, że firma działa legalnie i nie musisz się obawiać, że padniesz ofiarą oszustwa.
Praca w Finlandii bez języka
Język fiński jest niezwykle trudny i jego znajomość nie jest zazwyczaj wymagana przez pracodawców. Konieczne będzie jednak komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim. Finlandia jest otwarta na pracowników chcących rozwijać się zawodowo i oferuje wiele programów, dzięki którym imigranci mogą uczyć się fińskiego i poznawać lokalną kulturę. Warto z nich korzystać.
Praca w Finlandii – w jakiej branży
Najwięcej pracy dla pracowników sezonowych w Finlandii jest w branżach:
- rolniczej – głównie przy zbiorze truskawek i innych owoców oraz rozsadzaniu sadzonek
- budowlanej
- metalowej
Stałą pracę bez problemu znajdą w Finlandii specjaliści IT, inżynierowie budownictwa czy specjaliści branży medycznej (lekarze, pielęgniarki).
Praca w Finlandii – formalności
Polacy, jako obywatele kraju Unii Europejskiej, nie potrzebują specjalnego pozwolenia na pobyt i pracę w Finlandii. Dopiero w przypadku pobytu przekraczającego 3 miesiące konieczne będzie zadbanie o pewne formalności i rejestracja w lokalnym urzędzie imigracyjnym. Potrzebne do tego będą:
- paszport lub dowód osobisty
- dokumenty potwierdzający zatrudnienie i zamieszkanie
W Finlandii obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy (dziennie nie można przekroczyć 9 godzin). Nadgodziny nie mogą wynieść więcej niż 138 godzin w ciągu 4 miesięcy oraz 240 godzin w ciągu roku.
W Finlandii nie ma określonej minimalnej stawki za godzinę pracy. Poziomy wynagrodzeń określane są dla poszczególnych sektorów poprzez układy zbiorowe. Przeciętne wynagrodzenie w Finlandii to 3600 euro miesięcznie. Należy pamiętać, że koszty życia w kraju Świętego Mikołaja są proporcjonalne do zarobków – Finlandia plasuje się w unijnej czołówce najdroższych krajów do życia.