Opieka zdrowotna w Europie
Strona główna bloga
Życie za granicą
Wskazówki dotyczące życia za granicą

Opieka zdrowotna w krajach Unii Europejskiej 

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Jak pewnie wszyscy wiemy, jakość opieki zdrowotnej różni się pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej. Są państwa, w których łatwiej dostać się na wizytę do lekarza specjalisty, jest lepszy dostęp do badań diagnostycznych czy zabiegów. Jak wygląda opieka zdrowotna w krajach Unii Europejskiej i jak ona jej tle wypada Polska? Przeczytaj poniższy wpis TransferGo.

Wydatki na opiekę zdrowotną

Europejski odpowiednik polskiego GUS regularnie podsumowuje wydatki na opiekę zdrowotną w różnych unijnych krajach. Przedstawia je jako procent rocznej wartości PKB. Niestety, w rankingach Polska wypada zazwyczaj na samym końcu. W ostatnich latach nakłady na opiekę zdrowotną w przykładowych krajach prezentowały się następująco:

  • Polska – ok. 5 proc.
  • Litwa, Łotwa i Estonia – 5.2 proc.
  • Czechy – ponad 7 proc.
  • Chorwacja – 8 proc.
  • Słowenia – 8 proc.
  • Belgia – 8,8 proc.
  • Francja – 10 proc.
  • Niemcy – 11,2 proc.

Liczby te jednak nie oznaczają, że w Polsce spadły nakłady na opiekę zdrowotną. Wydatki na nią wzrosły, podobnie jak w innych krajach, jednak ze względu ona inflację i spadek PKB w ostatnich latach relacja ta się pogorszyła. Nakłady na opiekę zdrowotną w ostatnich latach najbardziej wzrosły na Cyprze, w Belgii i w Czechach.

Modele finansowania opieki zdrowotnej

W Unii Europejskiej stosuje się dwa podstawowe modele finansowania opieki zdrowotnej – tzw. angielski i niemiecki. Model angielski opiera się na finansowaniu bezpośrednio z budżetu państwa. Model niemiecki natomiast bazuje na instytucji ubezpieczeniowej takiej jak kasa chorych lub NFZ, która zawiera kontrakty z placówkami leczniczymi w imieniu państwa.

Polski system opieki zdrowotnej opiera się na modelu niemieckim. Podobne rozwiązania stosuje się też we Francji, Luksemburgu i Holandii. Model angielski jest stosowany między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Dani, Szwecji i Finlandii.

Słabe i mocne strony opieki zdrowotnej w Polsce

Według wielu raportów jedną z najsłabszych stron polskiej opieki zdrowotnej jest nadumieralność z powodu chorób układu krążenia oraz nowotworów. Przyczynia się do tego mała wiedza Polaków o zdrowiu ich niska aktywność fizyczna i słaba profilaktyka przeciwnowotworowa. Problemem jest również niedobór kadr i często zaawansowany wiek personelu medycznego. System medyczny jest też słabo doinwestowany i mało innowacyjny.

Mocną stroną polskiej opieki zdrowotnej jest wysoki odsetek osób szczepionych. Ponadto możemy pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą medyczną, dobrze zorganizowaną opieką hospicyjną i wciąż mniejszą niż w innych krajach zachorowalnością na nowotwory.

Polacy przodują również w kwestii umiejętności i wiedzy specjalistów kardiologii. Problem leży w ograniczonej dostępności do ich usług, tak samo jak w innych gałęziach medycyny. Przeciętny czas oczekiwania na operację w Polsce wynosi ok. 3 miesięcy, a ona chemioterapię bo wydaniu decyzji o jej zastosowaniu – ok. 3 tygodni. W państwach z najwyższym poziomem opieki medycznej wartości te wynoszą odpowiednio 2-3 tygodnie w przypadku operacji, i tydzień w przypadku chemioterapii.

Ilość lekarzy na jednego mieszkańca w Europie

W Unii Europejskiej ilość lekarzy na jednego mieszkańca wynosi w ostatnich latach średnio 3,8. W Polsce ta liczba wynosi 2,4 praktykujących lekarzy. Jest to niestety najniższy wskaźnik w Unii Europejskiej. W Niemczech jest to 4,3 lekarzy, a we Włoszech 4. Najwięcej lekarzy na jednego mieszkańca jest w Grecji – 6,1, Austrii i Portugalii – 5,2 (dane te są nieco zawyżone, gdyż pod uwagę prano wszystkich lekarzy, nie tylko praktykujących).

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP