Strona główna bloga
Życie za granicą
Porady podróżnicze

Najpiękniejsze zamki i pałace w Niemczech

6 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

W każdym niemieckim landzie znajdziemy majestatyczne, budzące podziw zamki lub ich ruiny. Zwykle są one pięknie położone, nad rzeką lub jeziorem, na wzgórzu, w terenie zielonym. Wyprawa krajoznawcza szlakiem niemieckich zamków to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników architektury i historii. Okaże się na pewno strzałem w dziesiątkę dla rodzin, seniorów, rowerzystów, motorzystów, a także wszystkich, którzy w nietuzinkowy sposób chcą spędzić wakacje. 

ZAMEK NEUSCHWANSTEIN

Ten zamek otwiera listę, bo jest najbardziej rozpoznawalnym zamkiem w Niemczech i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec. Co roku przyciąga 1,3 mln turystów z całego świata Znajduje się w Bawarii, w miejscowości Schwangau, niedaleko granicy z Austrią Zamek z pewnością stał się pierwowzorem Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandach. Został wybudowany w stylu historyzującym, nieraz utożsamianym z kiczem. Jednak eklektyzm stylu zamku jest typowy dla architektury XIX wieku (budowa w latach 1869-1888, choć nie został i tak ukończony zgodnie z pierwotnym zamierzeniem). Położony na uboczu, przetrwał bez uszkodzeń obie wojny światowe. 

ZAMEK HOHENZOLLERNÓW

Kolejny przykład historyzmu, ale bez teatralnego przepychu jak w przypadku Neuschwanstein. Zamek znajduje się w Badenii-Wirtembergii i był niegdyś siedzibą niemieckiej dynastii rządzącej Hohenzollernów. Kompleks pałacowy zamieniał się na przestrzeni lat. Pierwszy zamek powstał w średniowieczu, ale został całkowicie zrujnowany po oblężeniu przymierza szwabskich wolnych miast Rzeszy. Kolejny zamek odbudowano w nowej formie i przez pewien czas służył jako twierdza. Po zakończeniu okupacji austriackiej w 1798r. popadł w ruinę. Kolejny raz odbudowano go dopiero w XIX w. Aktualnie stanowi atrakcję turystyczną, co roku odwiedza go ok. 300 tys. zwiedzających.

ZAMEK ELTZ

Niezwykła sceneria w jakiej się znajduje zamek dodatkowo dodaje mu tajemniczości. Na temat zamku krąży legenda o duchu hrabiny Agnieszki, córki właściciela zamku. Jej historia powtarzana jest dziś przez przewodników turystycznych, którzy oprowadzają po komnatach budowli i muzeum. Zarówno nazwisko rodu, w rękach których jest zamek (Eltz) jak i sama posiadłość pochodzą od zakręcającej u stóp zamku rzeki Eltzbach. Styl zamku to czołowy przykład późnogotyckiej architektury świeckiej w Niemczech.

PAŁAC W HEIDELBERGU

Są przede wszystkim dwie rzeczy, z których słynie zamek w Heidelbergu. Niegdyś znany był z najwspanialszego wówczas renesansowego ogrodu w Europie. Charakteryzował się pięknie zagospodarowanymi tarasami z unikatowymi gatunkami roślin. Choć ogród nie przetrwał w dawnym kształcie, rozważa się przywrócenie go do dawnej świetności. Drugą ciekawostką związaną z zamkiem jest obecność tzw. Wielkiej Beczki (niem. Grosses Fass) w piwnicach zamku. Jest to jedna z największych beczek wina na świecie. Do jej wykonania użyto 130 dębowych drzew, ma 7 metrów szerokości i ponad 8 metrów długości. 

PAŁAC W SANSSOUCI

Sans souci oznacza po francusku brak trosk. I takim też zamierzeniem kierowali się twórcy tego kompleksu pałacowo-ogrodowego w Poczdamie. Kiedyś to właśnie tu, na dworze pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego, spotykali się filozofowie, artyści i intelektualna elita tamtych czasów. Wzniesiony w latach 1745-1747 pałac, powstał według szkiców samego króla. Od południowej strony rozciągają się winnice — jedne z nielicznych w tym rejonie Niemiec. Od 1990 r. pałac i park są na liście UNESCO.

ZAMEK W SCHWERINIE

Na małej wyspie na jeziorze Schweriner See powstał zamek neorenesansowy opierający się o wały słowiańskiego grodu (stąd dzisiejszy pierścieniowy kształt budowli). Kolejne przebudowy zamku zostały skrupulatnie udokumentowane. Dzisiejszy kształt budowli to wynik gruntownej przebudowy z lat 1845-1857. Z zamkiem związana jest baśniowa postać Petermännchen, nazywanym duchem zamku. Więcej o tym krasnoludku dowiedzieć się można w muzeum dedykowanym jego legendzie, na rynku w Schwerinie. 

PAŁAC W MARIENBURGU

Schloss Marienburg to neogotycki zamek książąt hanowerskich koło Nordstemmen w Dolnej Saksonii. Zamek i wzgórze na którym się znajduje, były prezentem od króla Jerzego V dla Marii Hanowerskiej. Prace budowlane trwały ok. 10 lat. Zamek należy do książąt hanowerskich z dynastii Welfów.  Jest rezydencją księcia Ernesta Augusta V, męża księżniczki Karoliny z Monako.

REICHSBURG COCHEM

To miejsce to gratka dla fanów kultury średniowiecznej. Na zamku Cochem organizowane są różnego rodzaju wydarzenia nawiązujące do średniowiecza. Początki gotyckiego zamku sięgają XI w., następnie zamek został zniszczony i podpalony w XVII w. Pozostał zaniedbany aż do drugiej połowy XIX w., kiedy to przebudował go w romantycznym stylu neogotyckim Louis Ravené. Zamek z charakterystyczną basztą wznosi się majestatycznie na 100-metrowej skale nad Mozelą, góruje nad niewielkim miasteczkiem powiatowym Cochem. Do dziś we wnętrzach zamku zachowało się renesansowe i barokowe wyposażenie.

ZAMEK LICHTENSTEIN

Zamek usytuowany na wysokim wzniesieniu, na skale, na którą dostać się można jedynie wąskim mostem. Takie położenie wytwarza szczególny rodzaj dramaturgii miejsca, stąd też zamek nazywany jest nieraz Bajkowym Zamkiem Wirtembergii. W swoim obecnym kształcie budowla powstała w XIX wieku na polecenie członków możnego rodu Urach. Dziś w zamku mieści się muzeum z pokaźnymi zasobami broni i zbroi. 

ZAMEK LÖWENBURG

Usytuowany w zachodniej części dzisiejszego miasta Kassel, zamek Löwenburg (Lwi Zamek) to XIX-wieczna posiadłość wzniesiona przez architekta Heinricha Christophera Jussowa. Budowla miała przywoływać na myśl opuszczoną średniowieczną warownię. Zamek cechuje mieszanina stylów neogotyckiego i barokowego (głównie wnętrza). Podczas II wojny światowej część zamku została zniszczona, ale powojenna odbudowa przywróciła świetność miejsca. 


Najpiękniejsze zamki i pałace w Niemczech

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP