Najciekawsze zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie
Boże Narodzenie obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie. W Polsce stawiamy choinkę, dzielimy się opłatkiem, wyprawiamy wigilijną kolację. Ale jak wyglądają zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie i czym różnią się od polskich? Przygotowaliśmy dla Ciebie opis tych najciekawszych.
Boże Narodzenie w Japonii
Jak w wielu krajach, Boże Narodzenie w Japonii nie jest świętem religijnym, a zwyczajem, który przyszedł z Zachodu, tak jak Walentynki. Ale Japoński świąteczny zwyczaj. Jest chyba jednym z tych najbardziej zaskakujących: podczas świąt Japończycy tłumnie pędzą do KFC! Skrót nazwy amerykańskiego fast foodu rozwijają tego dnia jako “Kentucky For Christmas”. Ta osobliwa tradycja narodziła z 1974 roku z kampanii reklamowej, gdy KFC zanotowało największą sprzedaż właśnie w Wigilię.
Boże Narodzenie w Danii
Boże Narodzenie w Danii obchodzone jest na słodko. Na świątecznym stole podaje się pieczoną gęś z jabłkami i suszonymi śliwkami, słodki ryż z cynamonem lub ryżowy pudding z gorącym. wiśniowym sosem. Do jednej z porcji puddingu gospodyni wkłada migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje marcepanową świnkę. Ma ona zapewnić szczęście i dobrobyt na kolejny rok.
W okresie świątecznym przygotowuje się w Danii tradycyjne wypieki, np. pączki, waniliowe biszkopty, imbirowe serca.
Boże Narodzenie w Hiszpanii
W Hiszpanii, a konkretnie w Katalonii, świąteczne prezenty przynoszone są przez postacie rzeźbione z drewnianych pni – Tió de Nadal. Przed świętami Katalończycy je dokarmiają i okrywają kocykiem. W Wigilię pień jest wrzucany do ognia i okładany kijami dopóki nie wyrzuci z siebie świątecznych prezentów.
W Hiszpanii popularne są też bożonarodzeniowe szopki. Taka dekoracja zdobi wiele domów i sklepowych wystaw. Hiszpanie co roku dokupują lub dorabiają kolejne elementy do swoich szopek, by były bardziej okazałe.
Boże Narodzenie w Norwegii
W norweskich domach w Wigilię chowa się miotły, szczotki i wszystkie inne narzędzia służące do sprzątania. Norwegowie chcą w ten sposób powstrzymać powracające na ziemię złe duchy i czarownice przed podniebnymi przejażdżkami.
Ponadto, zgodnie z norweska tradycją, w każdym wiejskim gospodarstwie w stodole mieszka gnom. Jeśli gospodarz odpowiednio o niego nie dba, może się spodziewać różnych złośliwości. Dlatego wystawia się dla gnoma miseczkę z ryżem okraszonym cukrem i cynamonem. W niektórych rejonach Norwegii to właśnie gnom, a nie Święty MIkołaj, przynosi dzieciom prezenty.
Boże Narodzenie w Wenezueli
Wenezuela może się poszczycić jednym z najbardziej nietypowych świątecznych zwyczajów. Mieszkańcy Caracas na świąteczne msze przyjeżdżają… na rolkach! Zwyczaj ten staje się coraz popularniejszy, dlatego od niedawna ze względów bezpieczeństwa wstrzymywany jest ruch samochodowy na ulicach.
Dania na świątecznych stołach w Wenezueli również są oryginalne – podaje się między innymi hallacas – gotowane na parze wraży z mięsnym farszem.
Boże Narodzenie na Islandii
Na Islandii dzieciaki otrzymują prezenty aż przez 13 dni poprzedzających Boże Narodzenie. Odwiedzają je trolle jólasveinarnir, przynoszące miłe niespodzianki dla grzecznych dzieci i gnijące ziemniaki dla łobuzów. Podarki chowają do butów pozostawionych na parapecie. Każdego dnia podarki przynoszone są przez innego trolla.
Inną bożonarodzeniową islandzką tradycją jest wycinanie wzorów na cienkim chrupiącym chlebie zwanym laufabraud. Wzory na chlebie przypominają liście. Ciasto jest niezwykle cienkie i ma okrągły kształt. Po pokrojeniu chleb się smaży i podaje z masłem.
A jakie są najciekawsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie? O tym w innym wpisie TransferGo!