Strona główna bloga
Życie za granicą
Studia za granicą

Karta EKUZ dla uczących się za granicą

3 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Zagraniczne szkoły cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskiej młodzieży. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia ucznia/studenta za granicą? Czy wystarczy karta EKUZ? Jak ją uzyskać? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule TransferGo.

Czym jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawniająca do leczenia w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://pacjent.gov.pl/

Korzystając z karty EKUZ podlega się takim samym prawom i obowiązkom, co ubezpieczeni obywatele w danym państwie.

Rozliczanie najczęściej odbywa się pomiędzy instytucjami, w przypadku Polski jest to NFZ. Może się jednak zdarzyć, że za wizytę lekarską trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, a po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację. Refundacja nie dotyczy leczenia planowanego.

Jak uzyskać kartę EKUZ dla ucznia/studenta?

Aby uzyskać kartę EKUZ należy przedstawić w wojewódzkim oddziale NFZ następujące dokumenty:

  • Wniosek
  • Zaświadczenie wydane przez polską uczelnię lub szkołę, jeśli deleguje ona ucznia do podjęcia nauki w szkole/na uczelni lub bezpłatnych praktyk w innym państwie członkowskim UE/EFTA, lub
  • Zaświadczenie wydane przez zagraniczną szkołę/uczelnię, która przyjmuje wnioskodawcę w poczet uczniów/studentów lub na bezpłatne praktyki, lub
  • Legitymację ucznia/studenta, w przypadku, gdy wniosek składany jest w trakcie trwania roku szkolnego bądź akademickiego.

Zaświadczenie wystawione przez szkołę lub uczelnię powinno zawierać:

  • Nazwę, adres oraz dane kontaktowe uczelni lub szkoły
  • Imię, nazwisko, datę urodzenia ucznia/studenta
  • Podpis osoby upoważnionej do wystawienia zaświadczenia lub legitymacji
  • Datę rozpoczęcia i zakończenia semestru lub roku akademickiego, w trakcie którego wnioskodawca będzie posiadał status ucznia lub studenta
  • Informację, że praktyki nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia
  • Datę wystawienia zaświadczenia.

Zaświadczenie powinno zostać wystawione nie wcześniej niż 90 dni od dnia złożenia wniosku.

Czy sama karta EKUZ jest wystarczająca za granicą?

Niestety karta EKUZ nie zagwarantuje nam całkowicie bezpłatnej opieki zdrowotnej we wszystkich państwach. Dzięki tej karcie jesteśmy traktowani tak samo jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Jeżeli w danym państwie jest obowiązek opłacenia części kosztów leczenia, też będziemy zobowiązani zapłacić np. w Niemczech będzie to 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Podobnie, jeśli chodzi o wizytę u dentysty. Stomatolog pomoże nam w ramach ubezpieczenia EKUZ, tylko w zakresie, który obowiązuje w danym kraju.

Nie wszyscy lekarze, podobnie jak w Polsce mają podpisaną umowę z ubezpieczalnią. Zanim skorzysta się z usług specjalisty, należy sprawdzić, czy honoruje kartę EKUZ.

EKUZ nie pokrywa również kosztów ewentualnego transportu do kraju. Jest ubezpieczeniem zdrowotnym i nie obejmuje takich okoliczności jak śmierć czy zagubiony bagaż z niezbędnym wyposażeniem medycznym.

W związku z tym, że w wielu państwach mieszkańcy sami pokrywają przynajmniej część kosztów związanych z leczeniem warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego lub ubezpieczenia zdrowotnego na czas długoterminowej podróży zagranicznej, związanej z podjęciem nauki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega program work and travel dla studentów przeczytaj nasz wpis: https://www.transfergo.pl/program-work-and-travel-dla-studentow

O autorze

Kamila

Copywriter, specjalista ds. content marketingu, wydawca reklam TV z 12 letnim stażem. Prywatnie mama trójki chłopaków i miłośniczka psów. Uwielbia podróże, ponieważ każda z nich jest nową przygodą i doświadczeniem. Interesuje się życiem Polaków za granicą, zwłaszcza w Niemczech.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP