Jak żyje się w Wielkiej Brytanii? Historia Agnieszki, która wyjechała do UK 19 lat temu.
Jak potoczyła się historia Agnieszki, która wyjechała do UK 19 lat temu? Jak żyje się w Wielkiej Brytanii? Czy warto tu jeszcze przyjechać po Brexicie zdaniem Agnieszki? Przeczytajcie na TransferGo.
Wyjazd z Polski i praca w Wielkiej Brytanii
Agnieszka wyjechała z Polski w 2004 roku. Planowała przyjechać na rok, może dwa lata. Chciała zarobić, spłacić długi i wrócić do Polski. Po dwóch miesiącach rzeczywiście wróciła, ale tylko po to, aby pozamykać sprawy w Polsce. Nie chciała już żyć w ojczyźnie, postanowiła zostać na stałe w Wielkiej Brytanii. W 2005 roku dołączyła do niej rodzina. Obecnie Agnieszka mieszka w Kent.
Pracę załatwiła sobie online, bez żadnych znajomości, nie miała również nikogo bliskiego w UK. Została zatrudniona w fabryce jedzenia. Pracowała w dziale kontroli jakości. Na hali było zazwyczaj 5 stopni, więc praca nie należała do przyjemnych.
Agnieszka pracowała od 6 do 14, więc postanowiła sobie dorobić popołudniami. Znalazła pracę w firmie sprzątającej. Najpierw sprzątała sąd, potem zaproponowano jej kolejne miejsca. Ostatecznie zdecydowała, że zrezygnuje z pracy w fabryce. Podpisała więc kontrakt w kilku firmach sprzątających. Zaczynała pracę wcześnie rano, następnie miała parę godzin przerwy i wracała do pracy popołudniami. To był rok 2006, potrafiła zarobić nawet 1600 funtów netto miesięcznie. Wspomina, że wtedy żyło jej się w UK najlepiej. W kolejnych latach sukcesywnie awansowała. Obecnie pracuje w dużej firmie międzynarodowej jako menedżer regionalny.
Agnieszka założyła również własną firmę sprzątającą, ale nie jest ona na tyle dochodowa, aby zrezygnować z pracy na etacie.
Plusy i minusy życia w UK
Agnieszka lubi spędzać czas w prawdziwych angielskich, wiejskich pubach. Mówią, że jedzenie w UK nie należy do najsmaczniejszych, ale jest kilka potraw, które są wg niej naprawdę dobre np. home made pie z sosem i domowe frytki.
Cudowne są stare, piękne, angielskie zamki oraz możliwość zwiedzania wielu muzeów za darmo np. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Ziemi, Muzeum Lotnictwa czy Muzeum Morskie. Informacje o muzeach w Londynie znajdziecie tutaj: https://www.visitlondon.com/things-to-do/sightseeing/london-attraction/museum/best-museums-in-london
Agnieszka lubi także Anglię, a w szczególności Kent za to, że jest tu zielono, dookoła jest pełno lasów i wszędzie są ścieżki rowerowe. Ona osobiście lubi ruch lewostronny.
Czas wolny Agnieszka uwielbia spędzać w Folkestone – mieście nad kanałem La Manche. W kawiarence koło latarni morskiej zamawia szampana i zapomina o wszystkich problemach.
Jeśli chodzi o minusy życia w Wielkiej Brytanii to według Agnieszki wiele zmieniło się po Brexicie. Przede wszystkim brakuje rąk do pracy, mimo tego, że praca jest. To wszystko dlatego, że bardzo ciężko jest zdobyć wizę. Firma w UK, która chciałaby zatrudnić osobę nie posiadającą statusu osoby osiedlonej, musi napisać tzw. list gwarantujący zatrudnienie. Następnie trzeba zapłacić, aby aplikować o wizę, co nie znaczy, że się ją otrzyma. Na pewno jest łatwiej studentom, którzy mogą przyjechać do pracy sezonowej.
Po 2021 roku Agnieszka odczuła znaczny wzrost cen, najwięcej pieniędzy wydaje na spłatę kredytu mieszkaniowego, jedzenie oraz paliwo.
Kolejnym minusem jest dość niski poziom służby zdrowia. Na badania czeka się bardzo długo a większość przypadłości jest leczona paracetamolem.
Plany na przyszłość
Agnieszka planuje wyjechać z Wielkiej Brytanii. Nie chce jednak wracać do Polski. Może w przyszłości będzie musiała przyjechać, zaopiekować się rodzicami, ale jak na razie radzą sobie doskonale. Agnieszka wspomaga ich jedynie finansowo z pomocą TransferGo.
Marzy, aby wyjechać ze swoją drugą połową do Szwajcarii. Była tam w zeszłym roku, odwiedzić znajomych i zakochała się w tym kraju.
Cele, które chciała zrealizować w UK osiągnęła więc teraz chce zmian. Uczy się języka niemieckiego i zapisała się do niemieckich/szwajcarskich grup na FB.
Oszczędza także na kurs prawa jazdy kategorii C+E, uwielbia jeździć samochodem, więc mogłaby nawet zostać zawodowym kierowcą.
Wie, że w nowym kraju będzie musiała zacząć wszystko od nowa, ale nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Jest wieczną optymistką.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie w Szwajcarii, przeczytaj historię Marka