Strona główna bloga
Życie za granicą
Wskazówki dotyczące życia za granicą

Jak znaleźć mieszkanie w Berlinie?

6 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

W aktualnej sytuacji na berlińskim rynku wynajmu mieszkań, może się wydawać, że znalezienie własnego lokum graniczy z cudem. Chętnych na pakiet „dobra lokalizacja plus przystępna cena” jest nieskończenie wielu. Czym zatem należy się kierować, żeby odnieść sukces w tym zakresie w niemieckiej stolicy? TransferGo zebrał kilka przydatnych wskazówek.

Casting mieszkaniowy w Berlinie

W internecie krążą zdjęcia z organizowanych w Berlinie castingów na najemców mieszkań. Często by obejrzeć mieszkanie udostępniane przez wynajmującego lub maklera należy ustawić się w kolejce, a te ciągną się nieraz po całej klatce schodowej i wychodzą na pobliskie ulice. Tak dużo jest bowiem chętnych. Przyciągają zwłaszcza niedrogie mieszkania w obrębie Ringu. Najlepiej oczywiście jeśli są po remoncie, choć aktualnie wybrednych jest brak. Najemcy zaniżają standardy, by w ogóle móc gdziekolwiek zamieszkać, niekoniecznie w wymarzonej okolicy i w mieszkaniu z podwyższonym standardem. W ostatnich latach ceny czynszów znacznie się podniosły, więc coraz większa jest konkurencja wśród osób poszukujących własnego lokum.

Dokumenty aplikacyjne ― mieszkanie w Berlinie

Na rzeczony casting najlepiej przyjść już przygotowanym, z gotowymi, kompletnymi dokumentami aplikacyjnymi. Popularną praktyką jest wręczanie pośrednikowi teczki z dokumentami już po przekroczeniu progu mieszkania, stosując się do zasady „kto pierwszy, ten lepszy‟. Najczęściej jednak, pośrednicy, maklerzy, czy właściciele skrupulatnie selekcjonują kandydatów, ponieważ oczywiście mają z czego wybierać.

Co powinno zatem na pewno znaleźć się w środku? Oto lista:

  • Schufa, czyli dokument potwierdzający brak długów (wystawiany przez certyfikowany organ wydający),
  • Potwierdzenie zatrudnienia i dochodów (najlepiej dołączyć kopię umowy o pracę i przynajmniej 3 ostatnie odcinki wypłaty → polska umowa o pracę może zostać zaakceptowana, ale niemiecka jest oczywiście milej widziana),
  • Zaświadczenie od dotychczasowego wynajmującego o terminowym płaceniu czynszu,
  • Kopia dowodu osobistego.
  • Dość często załącza się również rodzaj osobistego „CV”, w którym przedstawia się jako potencjalny najemca, dodaje kilka istotnych informacji o sobie, aby ci, którzy udostępniają mieszkanie, mogli wyrobić sobie obraz osoby zainteresowanej najmem.
  • Jeśli wynajem jest od spółdzielni, to ta może również żądać wypełnienia dodatkowych formularzy (Fragebogen, Selbstauskunft).

Wohngemeinschaft (WG)

Niestety w obecnej sytuacji, nie każdy  może sobie pozwolić na luksus posiadania mieszkania na wyłączność. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby mieszkać w pojedynkę. Tu, aby nie zostać bez dachu nad głową, rozwiązaniem jest dzielenie mieszkania ze współlokatorami w formie tzw. Wohngemeinschaft (wspólnoty mieszkaniowej). Najczęściej korzystają z takiego układu studenci, single, osoby o niskich dochodach. Wówczas oczywiście odpada wiele uciążliwych formalności. Jeśli nie jesteśmy głównym wynajmującym, nie musimy przygotowywać sterty dokumentów, a wystarczy spodobać się reszcie lokatorów podczas castingu i dopełnić niewielkich formalności. Nie każdy odnajdzie się w takim obliczu wspólnej egzystencji. Denerwować może ciągle zajęta łazienka, niedostępna lub brudna kuchnia, niedbanie innych o wspólne dobro i wiele innych rzeczy związanych z mieszkaniem w WG. Najlepiej oczywiście jeśli uda się zamieszkać w gronie sprawdzonych osób, z którymi mamy dodatkowo wspólne zainteresowania i chętnie spędzamy z nimi czas.

Na co zwracać uwagę wynajmująć mieszkanie w Berlinie?

Najbardziej banalną wskazówką jest oczywiście dokładne obejrzenie mieszkania i sprawdzenie, co faktycznie jest wliczone w cenę wynajmu. Może się okazać, że w mieszkaniu jest pleśń, okna są nieszczelne, uciążliwie słychać głośną ulicą zaraz obok. Warto się upewnić, czy jest piwnica i balkon, jeśli został on wskazany w ogłoszeniu. Nieraz balkon okazuje się po prostu większym oknem lub tzw. porte-fenêtre, czyli wyklucza możliwość rozstawienia stolika i krzeseł. Czytając ogłoszenia, dobrze jest zadać sobie pytanie, czy odpowiada nam mieszkanie np. na parterze lub ostatnim piętrze budynku, bez windy. Jeśli nie, to takie ogłoszenia możemy od razu odrzucać i nie tracić czasu i energii na dalsze kroki i castingi. Trzeba też zwrócić uwagę, czy podana cena jest tzw. Warmmiete czy Kaltmiete. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ceną czynszu plus wszystkimi opłatami dodatkowymi, czyli opłatą za prąd, wodę, względnie także opłatą za internet i media (Rundfunkbeitrag w wysokości ok. 18,36 eur). W drugim przypadku chodzi wyłącznie o czynsz bez wliczonych opłat. Nie ma określonego standardu, na stronach z ogłoszeniami pojawiają się różne ceny, stąd warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Kaucja

Trzeba się liczyć z tym, że przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania oprócz pierwszego czynszu, będziemy musieli na wstępie wyłożyć także pieniądze na kaucję. Średnio może ona stanowić równowartość dwóch lub trzech czynszów. Jeśli nie dysponujemy takimi dużymi środkami pieniędzy, być może poratuje nas ktoś z rodziny, wysyłając szybki transfer pieniężnych w ramach usługi TransferGo. Wyprowadzając się z mieszkania, o ile właściciel czy administracja nie musieli ponieść kosztów napraw w trakcie naszego najmu, otrzymujemy zwrot środków.

Makler

Jeśli nasze wysiłki nie przyniosły żadnego skutku, mamy za sobą żmudne i czasochłonne poszukiwania, które jednak nie przyniosły zamierzonych rezultatów, kolejnym krokiem może być zaczerpnięcie pomocy u maklera. Pamiętajmy jednak, że pośrednik zawsze pobiera prowizję, stąd warto się wcześniej zastanowić czy rzeczywiście mamy możliwości finansowe pozwalający na taki ruch. Jeśli tak, rozwiązanie to może przynieść nam ulgę i ostateczne osiągnięcie wymarzonego celu, czyli odebranie kluczy do własnego lokum w Berlinie!

Berlińskie spółdzielnie mieszkaniowe

Makler może być przedstawicielem osób prywatnych, firm lub spółdzielni. Mieszkania ze spółdzielni w założeniu powinny być nieco tańsze, a umowy podpisywane z nimi charakteryzują wydłużone okresy najmu (umowy na czas nieokreślony). Ponadto, jeśli coś w mieszkaniu się zepsuje, spółdzielnia powinna wziąć na siebie odpowiedzialność naprawienia szkód (najlepiej zadbać o to, by stosowny zapis na ten temat znalazł się w umowie). W porównaniu do wynajmu od osób prywatnych, spółdzielnie mogą jednak żądać dopełnienia większych formalności. Vonovia czy Gewobag.

Wohnberechtigungsschein

W Berlinie istnieje możliwość wprowadzenia się do mieszkania finansowanego ze środków publicznych, ale wówczas należy się wykazać tzw. WBS (Wohnberechtigungsschein). Otrzymanie tego zaświadczenia uzależnione jest od sytuacji finansowej wnioskodawcy i rozpatrywane jest indywidualnie.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP