Cyfrowi nomadzi
Strona główna bloga
Życie za granicą
Praca za granicą

Jak wygląda życie cyfrowych nomadów

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Cyfrowi nomadzi to, mówiąc krótko, ludzie, którzy pracują gdzie chcą. Łączą pracę z podróżowaniem i poznawaniem innych krajów. Większość z nich wybiera egzotyczne destynacje, gdzie cały rok jest dobra pogoda, a koszty życia są mniejsze niż w Polsce. Jak wygląda życie cyfrowych nomadów, czyli freelancerów pracujących za granicą? Przeczytaj na TransferGo.

Gdzie najczęściej pracują cyfrowi nomadzi?

Życie cyfrowego nomada inne dotyczy pracowników jednego konkretnego sektora rynku. Taki styl życia wybierają najczęściej osoby, które mają po prosto możliwość pracy zdalnej. Zazwyczaj są to:

  • programiści
  • pracownicy marketingu, np. copywriterzy
  • graficy i projektanci
  • dziennikarze
  • blogerzy
  • tłumacze

W związku z pandemią możliwość pracy zdalnej stała się dostępna dla zdecydowanie większej ilości osób, niż miało to miejsce przed nią. Wiele pracodawców przekonało się, że taki system pracy jest dla nich całkiem korzystny i postanowiło go utrzymać nawet po ustaniu obostrzeń covidowych.

Życie cyfrowych nomadów – zalety

Dla wielu osób korzyści płynące z cyfrowego nomadyzmu są warte podjęcia pewnego wysiłku i zawodowego ryzyka. Liczy się dla nich wolność o elastyczność, a zapewnić je może tylko praca zdalna.  Największe zalety życia cyfrowych nomadów to:

  • możliwość łatwej zmiany miejsca pobytu – jeśli stwierdzisz, że chcesz się przenieść gdzieś indziej, nie powoduje to żadnych komplikacji w pracy
  • niezależność – możesz mieszkać, gdzie chcesz
  • mniejsza szansa ma popadnięcie w rutynę
  • aktywny tryb życia
  • poznawanie nowych miejsc, ludzi i kultur
  • rozwój osobisty – bo każda podróż kształci

Życie cyfrowych nomadów – wady

Mimo, że życie cyfrowego nomada jest niewątpliwie ekscytujące, bywa ono też powodem różnych wyzwań i ograniczeń. Są to między innymi:

  • wymóg przynajmniej podstawowej znajomości prawa kraju, w którym przebywamy – zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie podatkowe czy wynajem mieszkania
  • trudności związane ze pracą w różnych strefach czasowych – może się zdarzyć, że spotkanie z klientem czy przełożonym wypadnie Ci w środku nocy
  • problemy ze znalezieniem stabilnego połączenia z internetem
  • problemy z koncentracją i produktywnością
  • zaburzony work-life balance
  • poczucie samotności – jeśli podróżujesz w pojedynkę, pewnie przyjdą chwilę, że będziesz tęsknić za bliska osobą

Cyfrowy nomadyzm –  który kraj wybrać?

Pierwszą rzeczą, którą należy się kierować przy wyborze miejsca do pracy zdalnej, powinny być koszty życia na miejscu. Musisz mieć pewność, że dasz radę się utrzymać. Niektóre kraje wprowadziły niedawno specjalne wizy dla cyfrowych nomadów i wymagają wykazania minimalnego miesięcznego lub rocznego dochodu. Zdarza się, że wymagane kwoty wcale nie są niskie i niektórym może być trudno te warunki spełnić.

W Europie cyfrowi nomadzi najchętniej wybierają Portugalię i Wyspy Kanaryjskie, a spośród dalszych destynacji prym wiedzie Tajlandia.

Jak zostać cyfrowym nomadem?

By zostać cyfrowym nomadem i pracować za granicą, warto przede wszystkim znać języki obce. Ponadto, zanim zdecydujesz się porzucić stabilną pracę w Polsce i wyjechać, zacznij zarabiać zdalnie jeszcze tutaj i sprawdź, czy to zajęcie przynosi Ci oczekiwane dochody. Jeśli brakuje Ci jakichś umiejętności, poświęć czas, dokształć się i zdobądź wymagane certyfikaty. Możliwe też, że nie musisz wcale zmieniać pracy, tylko porozmawiać ze swoim szefem i ustalić, że obowiązki będziesz wykonywać zdalnie.

Przed wyjazdem upewnij się, że masz na koncie wystarczająco dużo pieniędzy, by. Móc utrzymać się przez jakiś czas nie pracując. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP