Praca sezonowa we Francji
Strona główna bloga
Życie za granicą
Praca za granicą

Jak szukać pracy sezonowej we Francji

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Francja jest jednym z kierunków, który wybierają Polacy wyjeżdżający do pracy sezonowej. Jako obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej od 2008 roku nie potrzebują pozwolenia, by móc tam pracować i podlegają pod francuski kodeks pracy. Przed wyjazdem do innego kraju warto jednak zapoznać się z zasadami, jakie w nim obowiązują i wiedzieć, na co można liczyć, podejmując tam zatrudnienie. Jak szukać pracy sezonowej we Francji? Przeczytaj na TransferGo.

Praca sezonowa we Francji – jak jej szukać?

Pracy sezonowej we Francji najlepiej jest szukać w internecie. Najwięcej ofert można znaleźć na stronach francuskojęzycznych. Jeśli nie mówisz po francusku, możesz posilić się pomocą translatora. Dużo ogłoszeń znajdziesz również na stronach polskich, np. poloniusz.pl czy pracujwunii.pl. Do poszukiwań najlepiej jest oczywiście zabrać się jak najwcześniej – jeśli szukasz pracy na lato, oferty zacznij przeglądać już w styczniu, kiedy to pracodawcy planują pracę na dalszą część roku.

Inna opcja to skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest wybrać sprawdzoną agencję, poleconą przez znajomych lub cieszącą się dobrymi opiniami w internecie. Należy również pamiętać, że współpraca z agencją wiąże się z pobraniem przez nią prowizji. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, jaka jest jej wysokość.

Możesz też oczywiście szukać pracy bezpośrednio u pracodawców, wysyłając do nich maile.

Praca sezonowa we Francji – w jakiej branży?

Możliwości pracy sezonowej we Francji jest wiele. Najwięcej ofert można znaleźć w rolnictwie i branży budowlanej. Poszukiwani są pracownicy do zbioru oliwek, mandarynek, wiśni, szparagów czy jabłek. Dużo pracy jest też przy zbiorze winogron –  w końcu Francja słynie z produkcji wina. Trzeba pamiętać, że umowa o winobranie we Francji różni się nieco zasadami i stawkami od pracy przy innych zbiorach.

W budownictwie najczęściej poszukiwani są dekarze, betoniarze, tynkarze, murarze i malarze.

Nie brakuje również ofert dla opiekunów osób starszych, podobnie jak w Niemczech, ze względu na starzejące się francuskie społeczeństwo.

Wśród studentów natomiast dużym zainteresowaniem cieszy się praca sezonowa w gastronomii i hotelarstwie. Francja jest popularna wśród turystów z całego świata, w związku z czym w okresie wakacyjnym jest naprawdę duże zapotrzebowanie na kelnerów, pomoc kuchenną czy obsługę hotelową. Pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej znajdą również pracę w sezonie zimowym, ponieważ wielu pasjonatów narciarstwa chętnie wybiera francuskie Alpy jako kierunek zimowego urlopu.

Czy trzeba mówić po francusku by pracować we Francji?

W większości ofert pracy sezonowej we Francji jest wymagana znajomość języka francuskiego. Zwykle jednak wystarczy posługiwać się nim na podstawowym, komunikatywnym poziomie.

Na brak znajomości języka mogą sobie pozwolić pracownicy budowlani, którzy wyjeżdżają do pracy we Francji całą ekipą. Wystarczy wówczas, że tylko jedna osoba z zespołu mówi po francusku i może pełnić rolę tłumacza przy komunikacji ze zleceniodawcą czy współwykonawcami. Znajomość języka francuskiego nie jest zazwyczaj wymagana również w pracy przy zbiorach owoców i warzyw.

Zasady pracy sezonowej we Francji

Maksymalny czas, na jaki może być we Francji zatrudniona osoba przy pracy sezonowej, to 9 miesięcy. Umowę sporządza się na piśmie. Dzień pracy nie może przekraczać 10 godzin, a tygodniowy czas pracy to 35 godzin (czyli średnio 7 godzin dziennie, wyłączając weekendy). Jeśli pracownik sezonowy wyraża taką wolę, czas jego pracy może zostać wydłużony do 44-48 godzin tygodniowo. Zatrudnionemu przysługuje dodatek za niewykorzystany urlop w wysokości 10% zarobionej kwoty.

Zależnie od branży zarobki mogą być bardzo różne, a zaczynają się od francuskiej płacy minimalnej, czyli około 1700 euro miesięcznie. Do wynagrodzenia podstawowego zwykle. doliczane są różne benefity. Pracodawcy również często oferują bezpłatne zakwaterowanie czy dojazd do pracy. 

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP