Jak znaleźć pracę na Islandii
Praca na Islandii cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Nie jest jeszcze tak popularna jak praca w Niemczech czy Norwegii, ale sporo osób postanawia połączyć przyjemne z pożytecznym: zarobić, a przy okazji zobaczyć kawałek odległej północy. Jak znaleźć pracę na Islandii i czego się spodziewać? Islandia nie jest co prawda członkiem Unii Europejskiej, ale należy do strefy Schengen i EFTA, w związku z czym Polacy mogą bez problemu podejmować tam pracę.
Poszukiwanie pracy na Islandii może być fascynującą, ale też wymagającą przygodą. Wyspa ta oferuje nie tylko malownicze krajobrazy i unikalną kulturę, ale także różnorodne możliwości zatrudnienia. Dla wielu osób praca na Islandii staje się nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale także szansą na odkrycie nowych doświadczeń życiowych. Przeczytaj artykuł „Jak znaleźć pracę na Islandii” na TransferGo, aby dowiedzieć się więcej.
Jak znaleźć pracę na Islandii-spis treści
Praca na Islandii – jak jej szukać?
Zanim odpowiesz sobie na pytanie jak znaleźć pracę na Islandii, warto zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym. Czy preferujesz pracę w sektorze turystycznym, przemyśle rybnym czy może w budownictwie? Zdefiniowanie swoich priorytetów pomoże Ci skupić się na konkretnych ofertach pracy.
Jak znaleźć pracę na Islandii? Najlepiej zacząć jej szukać na początku roku. To wtedy pojawia się najwięcej ofert, ponieważ pracodawcy kompletują zespoły do pracy sezonowej.
Sposobów szukania pracy na Islandii jest wiele. Jeśli masz znajomych, którzy tam pracowali, możesz skorzystać z poczty pantoflowej i ich poleceń, co często jest najlepszą opcją. Warto wykorzystać swoje osobiste kontakty. Porozmawiaj z rodziną lub osobami związanymi z Islandią na temat możliwości zatrudnienia. Ciekawe oferty pracy pojawiają się często właśnie dzięki rekomendacjom.
Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie, jak znaleźć pracę na Islandii? Odpowiedzi jest kilka. Możesz np. skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy lub poszukać zatrudnienia przez internet. Największym i najpopularniejszym portalem jest alfred.is. Można założyć w tym serwisie własne konto i szukać pracy, filtrując oferty ze względu na branże czy miejsce pracy. Portal ten ma zarówno islandzką jak i polską wersję językową. Inne godne uwagi serwisy ogłoszeniowe to np störf.is czy tvinna.is (dla branży IT). Można również sprawdzać oferty za pośrednictwem EURES – Europejskich Służb Zatrudnienia. Warto zapoznać się także ze stroną islandzkiego Urzędu Pracy( Vinnumálastofnun).
Jak znaleźć pracę na Islandii? Można również dodać się do grup tematycznych na Facebooku, takich jak Work in Iceland, Away from Home – working in Iceland lub Polacy na Islandii. Jeśli natomiast masz na oku jakieś konkretne miejsca, w których chcesz pracować, wysyłaj CV wraz z listem motywacyjnym bezpośrednio do nich. Inny sposób na to, jak znaleźć pracę na Islandii jest tzw spacer po firmach czyli chodzenie po konkretnych firmach, które nas interesują i rozmowa twarzą w twarz. Najlepiej, postarać się o rozmowę bezpośrednio z menedżerem. Należy pamiętać, aby mieć ze sobą wydrukowane CV.
Jak znaleźć pracę na Islandii? Bez względu na to, na jaką metodę poszukiwania pracy na Islandii się zdecydujesz, ważne jest zachowanie ostrożności. Sprawdzaj firmy, których oferty pracy Cię interesują a także czytaj opinie w internecie. Jeśli chcesz skorzystać z agencji zatrudnienia, wejdź na stronę Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia stor.praca.gov.pl. Znajduje się na niej lista agencji, które działają zgodnie z prawem.
Praca na Islandii – w jakiej branży?
Jak znaleźć pracę na Islandii? Najpopularniejszymi branżami, w których można znaleźć pracę na Islandii, są:
- Turystyka – głównie hotelarstwo, “high season” na Islandii trwa od kwietnia do października
- Gastronomia – najprostszą pracę w barze lub restauracji można łatwo znaleźć, będąc już na miejscu
- Rolnictwo – w gospodarstwach posiadających owce największe zapotrzebowanie na pracowników jest wczesną wiosną oraz jesienią
- Rybołówstwo oraz przetwórstwo rybne – w tej branży praca jest przez cały rok
- Budownictwo – tu też oferty są dostępne przez cały rok
W wielu miejscach wymaga się doświadczenia w pracy o podobnym charakterze. Pracodawcy nie chcą tracić czasu na tłumaczenie, jak umyć naczynia czy jak zmieniać brudną pościel. Ponadto konieczna jest znajomość języka angielskiego, by móc bezproblemowo się porozumiewać. Na szczęście nie trzeba mówić po islandzku, ale w branży turystycznej mile widziana jest znajomość dodatkowych języków, takich jak niemiecki, francuski czy rosyjski. Islandia to kraj, który utrzymuje się głównie z turystyki, więc znajomość języków obcych to duża zaleta.
Warunki pracy na Islandii
Pracownicy są zwykle zatrudniani na podstawie umowy o pracę, która na Islandii często ma charakter ustny. Dla bezpieczeństwa warto jednak poprosić pracodawcę o pisemne zawarcie umowy. W umowie powinny być zawarte takie informacje jak: imię, nazwisko, miejsce zatrudnienia, przynależność do funduszu emerytalnego i związku zawodowego.
W Islandii pracuje się 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo. Pomiędzy kolejnymi dniami pracy powinno się mieć 11 godzin odpoczynku. Przerwa obiadowa w pracy trwa 30 minut i nie jest wliczana do godzin pracy.Pensje są najczęściej wypłacane pierwszego dnia każdego miesiąca na konto bankowe. Razem w wypłatą otrzymuje się tzw. laun, czyli dokument zawierający informacje o przepracowanych dniach, godzinach oraz wysokości wynagrodzenia. Po miesiącu pracy przysługuje pracownikowi prawo do dwóch dni płatnego zwolnienia chorobowego w miesiącu.
Ile można zarobić na Islandii?
Wysokie zarobki są jednym z głównych czynników, które przekonują do przyjazdu na Islandię. Średnie zarobki na Islandii szacują się na poziomie 12.000 – 14000 zł. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że prace wymagające wysokich kwalifikacji są opłacane odpowiednio wyżej. Wysokość stawek jest uzależniona również od miejsca zatrudnienia, wymiaru etatu, doświadczenia pracownika czy możliwości pracodawcy.
Trzeba jednak pamiętać, że na Islandii są też wysokie koszty życia. Islandia uważana jest za jeden z najdroższych krajów Europy. Żywność potrafi kosztować kilkakrotnie więcej, niż w Polsce. Jednak praca na Islandii wciąż się opłaca.
Jak znaleźć pracę na Islandii? Może być to wyzwanie, ale także niezwykła przygoda. Kluczem do sukcesu jest aktywne poszukiwanie ofert pracy, wykorzystanie istniejących źródeł informacji oraz otwartość na nowe doświadczenia. Dążenie do celu i odpowiednie podejście na pewno pomoże znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie na tej wulkanicznej wyspie. Islandczycy niestety często odpowiadają z dużym opóźnieniem, co może być demotywujące, ale nie warto się poddawać, trzeba być dobrej myśli.
Pamiętajcie, że pracując na Islandii możecie wspierać finansowo bliskich, którzy pozostali w ojczyźnie. Jest to możliwe, dzięki pomocy TransferGo. Wystarczy wejść na stronę www.transfergo.pl lub pobrać aplikację mobliną.