Jak się żyje młodym matkom w Szwecji
Strona główna bloga
Życie za granicą
Wskazówki dotyczące życia za granicą

Jak się żyje młodym matkom w Szwecji

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Wiele Polek i Polaków decyduje się na emigrację do krajów skandynawskich, między innymi do Szwecji. Decyzję o tym podejmują przede wszystkim ze względów ekonomicznych i społecznych – Szwecja słynie z atrakcyjnych warunków pracy i opieki socjalnej na wysokim poziomie. Sporą część osób wyjeżdżających do Szwecji stanowią przyszłe matki. Jak się żyje młodym matkom w Szwecji? Jak wygląda opieka nad kobietami w ciąży i jakie świadczenia im przysługują? Na to pytanie odpowiada TransferGo.

Życie kobiet w ciąży w Szwecji

Kobiety cieszą się w Szwecji bardzo dobrą opieką położniczą. Jest ona bezpłatna, podobnie jak wszystkie potrzebne badania oraz sam poród. Jeśli ciąża przebiega bez większych komplikacji, jest ona prowadzona przez położną. Wizyty odbywają się co miesiąc, a pod koniec ciąży co dwa tygodnie. USG przeprowadza się zwykle około 18-20 tygodnia ciąży, ale można wykonać je też około 13 tygodnia. Robi się to wtedy, gdy kobieta chce sprawdzić obecność jakichkolwiek wad genetycznych. Każda przyszła matka ma prawo do wykonania badań prenatalnych, wykrywających wady płodu. Aborcja jest legalna do 22 tygodnia ciąży.

Poród w Szwecji

Szwedzkie szpitale państwowe mogą pochwalić się najwyższymi standardami opieki położniczej. Korzystają więc z nich wszyscy, także rodzina królewska. Przyszła mama może przygotować swój plan porodu, z którym zapoznają się opiekujące się nią położne. W planie można zawrzeć swoje obawy, życzenia dotyczące łagodzenia bólu, a nawet ułożyć playlistę, która ma dodawać sił podczas porodu!

Kobiecie podczas porodu może towarzyszyć jedna osoba, najczęściej jest to ojciec dziecka. Personel medyczny chętnie informuje go o przebiegu akcji oraz zapewnia mentalne wsparcie. Wiele Polek jest zachwyconych porodem w Szwecji. Mówią, że położne starają się stworzyć możliwie domową atmosferę i okazują prawdziwe emocjonalne zaangażowanie podczas porodu.

Posiłek po porodzie w Szwecji 

Po porodzie zarówno rodząca, jak i osoba, która jej towarzyszy, otrzymują uroczysty posiłek. Ma on uzupełnić stracone kalorie oraz powitać na świecie nowo narodzoną osobę. Dlatego na tacy znajdują się też dwie lampki szampana, szwedzka flaga oraz powitalna kartka podpisana przez osoby odbierające poród. Ponadto podczas pobytu w szpitalu można korzystać z bufetu śniadaniowego, lunchu oraz kolacji.

Opieka okołoporodowa w Szwecji

Po porodzie kobieta z dzieckiem i osobą towarzyszącą zostają przeniesieni na oddział opieki po porodowej lub do hotelu dla pacjentów. Wciąż są pod opieką położnych i pielęgniarek. Pobyt w szpitalu po porodzie jest juz płatny, a ceny różnią się zależnie od miejsca. Po powrocie do domu młoda mama pozostaje w kontakcie z położną, konsultuje z nią swoje samopoczucie i planuje wizytę kontrolną na miesiąc po porodzie.

Świadczenia dla rodzin z dziećmi w Szwecji

W Szwecji każde dziecko otrzymuje odpowiednik polskiego 500+ – “barnbidrag”, 1250 koron miesięcznie (równowartość ok. 540 zł). Zasiłek ten rodzice pobierają do 16. roku życia dziecka, a następnie przez dwa kolejne lata otrzymuje je już bezpośrednio dziecko. Rodziny posiadające dwójkę lub więcej potomstwa otrzymują dodatek, który rośnie wraz z ich liczbą. Dzieci do 16. roku życia mają też w Szwecji bezpłatną opiekę stomatologiczną.

Urlop rodzicielski trwa 480 dni. Można go podzielić pomiędzy oboje rodziców i wykorzystać go do 7. roku życia dziecka. Każde z rodziców musi wykorzystać minimum 90 dni urlopu – w Szwecji przywiązuje się wagę do tego, był dziecko mogło nawiązać więź z obojgiem rodziców.

Chcesz, by Twoje dziecko poszło do szwedzkiego przedszkola? W naszym innym wpisie przeczytasz, jak wyglądają przedszkola w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP