Finansowy poradnik TransferGo — jak oszczędzać?
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak podreperować domowy budżet, by móc zaoszczędzić i mieć nieco pieniędzy na „czarną godzinę” lub inne sytuacje takie jak np. wakacyjny wyjazd, studia dziecka za granicą czy nawet zakup mieszkania. TransferGo przygotował finansowy poradnik na temat oszczędzania.
6 reguł efektywnego oszczędzania:
Kontroluj wydatki!
Staraj się planować wydatki, zapisywać je i po czasie monitorować/przeglądać. Każdego miesiąca postaraj się przygotować listę wydatków na kolejny miesiąc. Zapis tylko te rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Sprawdź, czy dany produkt możesz kupić w sklepie stacjonarnym czy online i czy gdzieś możesz go dostać taniej. Aktualnie na rynku jest dostępnych tak wiele konkurencyjnych ofert, że zawsze jest dobrze przed zakupem porównać ceny. Wybierz najlepszy wariant dla siebie, a wydatek zapisz w tabelce Excela lub specjalnym zeszycie, w którym będziesz prowadził zestawienie wydatków. Po czasie wróć do tego, co już zapisałeś i sprawdź, czy zakupiona rzecz naprawdę była Ci tak bardzo potrzebna. Może dałoby się obejść i bez niej?
Postaw na minimalizm!
No właśnie! Czy wciąż musimy dążyć do tego aby mieć więcej? A może życie wyglądałoby lepiej, gdybyśmy mieli jednak mniej? Nowy iPhone, nowy telewizor, nowy samochód — czy naprawdę tego wszystkiego potrzebujemy? Zawsze warto zadać sobie pytanie o przydatność rzeczy, którą chcemy kupić. Czy jest ona nam niezbędnie potrzebna? Czy nie jesteśmy w stanie bez niej przeżyć? A może jest ona jedynie dodatkiem do naszego życia? Czymś, czym nie warto za bardzo zaprzątać sobie głowy, a w związku z czym możemy się bez niej obejść? Są ludzie, którzy celowo stawiają na „mniej”. Zamiast dążyć do posiadania nowego, pięknego mieszkania, przerzucają się życie w vanie. Dzięki temu maksymalnie redukują wydatki za czynsz czy spłatę kredytu, a w zamian zyskują nieograniczoną wolność bycia tam, gdzie się im tylko zachce! Nigdy nie jest za późno, żeby o tym na poważnie pomyśleć!
Second-hand
Jeśli już wiemy, że nie damy rady odmówić sobie niektórych rzeczy, może zamiast nowych lepiej postawić na używane? Istnieje wiele serwisów rzeczy używanych: od elektroniki, poprzez AGD, ubrania, aż do mebli, wyposażenia sportowego, samochodów i wielu innych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim rzeczy z drugiego obiegu są tańsze, więc udaje się nam na nich zaoszczędzić. Decydując się na nie, dajemy im niejako „drugie życie”, powtórne zastosowanie. Recykling to także jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Przyglądanie się ofertom online, sklepów stacjonarnych czy asortymentów dostępnych na targach staroci, może sprawić, że trafimy na prawdziwe perełki! Zwłaszcza w zakresie mody czy designu, polowanie na vintage, może stać się nowym hobby! Podobnie jak i oszczędzanie!
Reguła 24 godzin
Daj sobie czas! Nie kupuj od razu tego, co wpadło Ci w oko podczas zakupów. Wyjdź ze sklepu, pospaceruj i zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Po czasie możesz dojść do wniosku, że nie jest Ci potrzebna nowa para butów, wazon na kwiaty czy zestaw sztućców. Jeśli wrócimy do zakupu po konkretnym odstępie czasowym, może się okazać, że dana rzecz będzie tańsza niż pierwotnie. W każdym sklepie przychodzi bowiem czas wyprzedaży! Więc może niepotrzebnie jest od razu wykładać całą sumę pieniędzy na coś, co ostatecznie może nie być warte swojej ceny?
Zasada 50/30/20
Zasada ta polega na podzieleniu swoich miesięcznych zarobków na trzy części. Pierwsza część (50% całości przychodów) ma zostać w całości przeznaczona na potrzeby niezbędne do życia: np. opłata za mieszkanie, wyżywienie, transport, ubrania czy ubezpieczenia. Drugą część (30% zarobków) można przeznaczyć na przyjemności, wydatki związane z hobby, wydatki na ubrania, restauracje, książki, bilety do kina, wyjścia na koncerty czy do teatru. Trzecia część (20% przychodów) ma być przeznaczona na oszczędności, w tym także na spłatę kredytów, jeśli takie są. Organizowanie finansów osobistych w taki sposób stwarza szansę na budowanie bezpiecznej przyszłości finansowej w realny i stopniowy sposób.
Oszczędzaj zimą!
Najwięcej oszczędności możemy poczynić zimą. Chodzi tu przede wszystkim o oszczędności związane z mieszkaniem, jego ogrzewaniem i utrzymaniem. Ponadto zimą z pewnością mniej wychodzi się na spotkania towarzyskie, mniej się podróżuje czy decyduje na spontaniczne przedsięwzięcia. Zima po prostu temu zazwyczaj nie sprzyja. Choć w erze globalizacji i to się zmienia. Postaraj się dokładnie sprawdzić, jakiego masz dostawcę energii, w jaki sposób jest ogrzewane mieszkanie, czy okna i drzwi są uszczelnione. Gaś światło wtedy, kiedy go nie potrzebujesz, zakręcaj krany, wyłączaj z prądu wszelkie urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz.
TransferGo sprzyja oszczędzaniu! Przelewy oferowane przez firmę są tańsze od tych oferowanych przez banki. W dodatku Twoje pieniądze mogą się znaleźć na koncie u bliskiej osoby nawet w kilka minut! Ponadto jeśli do programu zaprosisz znajomych, w nagrodę uzyskasz dodatkowe środki pieniężne!