Opiekun osoby starszej za granicą
Strona główna bloga
Życie za granicą
Praca za granicą

Praca jako opiekun osoby starszej za granicą 

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Od dłuższego już czasu można zaobserwować, że europejskie społeczeństwo się starzeje. Problem ten dotyczy głównie krajów wysokorozwiniętych, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Włochy. To sprawia, że zawód opiekuna osoby starszej znajduje się obecnie na liście najbardziej poszukiwanych profesji. Czy praca jako opiekun osoby starszej za granicą to dobry pomysł? Jakie wymogi musisz spełnić? Tego dowiesz się z poniższego wpisu TransferGo.

Czym zajmuje się opiekun osoby starszej?

Praca w charakterze opiekuna/opiekunki osoby starszej jest niezwykle wymagająca. To nie tylko codzienna opieka nad seniorem, ale też sprzątanie (odkurzanie, mycie naczyń, zmiana pościeli), przygotowywanie posiłków, zakupy. Zakres obowiązków opiekuna w dużej mierze zależy od wieku i stanu zdrowia podopiecznego, w związku z czym jest dobierany indywidualnie. Zazwyczaj jest to pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, ubieranie, rozbieranie, karmienie, podawanie leków, rehabilitacja (w przypadku osób niepełnosprawnych), spacery, zmiana opatrunków. Czasami do obowiązków może też należeć załatwianie drobnych spraw, takich jak opłata rachunków, realizowanie recept czy wizyty u lekarza. Często zadaniem opiekuna jest też aktywizacja seniora, organizowanie mu czasu wolnego i zapewnienie towarzystwa.

Jakie cechy musi posiadać opiekun osoby starszej?

Praca opiekuna osoby starszej za granicą to nie jest praca dla każdego. Opiekun powinien posiadać określone predyspozycje i cechy charakteru, takie jak:

  • Empatia i wrażliwość – umiejętność wczucia się w sytuację osoby starszej to podstawa, by móc jej skutecznie pomagać. Starsze osoby bywają niemiłe, opryskliwe, czasem nawet agresywne. Opiekun mimo wszystko musi okazywać im serdeczność i ciepło, nie może ulegać emocjom i dawać wyprowadzić się z równowagi.
  • Cierpliwość – dla starszych osób często nawet zwykłe czynności bywają niezwykle trudne i czasochłonne. Do ich wykonania mogą potrzebować opiekuna. Zdarza im się też zapominać, co się do nich mówiło, dlatego czasem opiekun kilkukrotnie musi powtarzać podopiecznemu te same zdania lub odpowiadać na te same pytania, bez okazywania zniecierpliwienia.
  • Komunikatywność i otwartość – praca jako opiekun osoby starszej to praca z ludźmi. Łatwiej się w niej odnajdą osoby komunikatywne i lubiące spędzać czas z innymi
  • Odpowiedzialność – trzeba pamiętać, że przy opiece nad osobą starszą mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane i stresujące sytuacje, takie jak pogorszenie stanu zdrowia. Opiekun jest odpowiedzialny za to, by w takiej sytuacji właściwie zająć się podopiecznym i umieć udzielić mu pomocy.
  • Asertywność – osoby starsze bywają trudne i czasem ciężko przekonać je do współpracy oraz przestrzegania ustalonych zasad. Opiekun nie może dać sobie “wejść na głowę” ani zaniedbywać swojego własnego odpoczynku.

Jak zostać opiekunem osoby starszej za granicą?

Od kandydatów na opiekuna osoby starszej za granicą wymaga się zazwyczaj dwóch rzeczy: doświadczenia oraz znajomości języka. Chętnie zatrudniane są osoby z wykształceniem pielęgniarskim.

Często nie jest wymagane doświadczenie zawodowe w pracy opiekuna (nie licząc Anglii, gdzie zazwyczaj się go wymaga), może ono dotyczyć opieki nad członkiem rodziny. Mile widziany jest też wolontariat odbyty np. w domu opieki.

Znajomość języka jest niezwykle ważną sprawą – bez niego nie skomunikujemy się z podopiecznym. Nie trzeba posługiwać się nim biegle, ale w stopniu podstawowym, który umożliwia zrozumienie potrzeb wyrażanych przez osobę starszą potrzeb i porozumienie się w sklepie podczas zakupów.

Ofert pracy dla opiekunów jest wiele. Najlepiej oczywiście szukać ich w internecie, np. na stronie Jooble.

Ile zarabia opiekun osoby starszej za granicą?

Stawki dla opiekunów osób starszych za granicą są różne, wahają się od 1000 do 2000 euro miesięcznie. W Niemczech jest to średnio 6,70 Euro za godzinę. W weekendy ta stawka jest zgodnie z ustawą wyższa. Dodatkowe pieniądze można zarobić godząc się na nocne wstawanie do seniora, w razie potrzeby. Osoby z wykształceniem medycznym i posługujące się dobrze językiem mogą oczywiście liczyć na wyższe wynagrodzenia. Trzeba też pamiętać, że przy pracy z zakwaterowaniem zarobki mogą być nieco niższe, niż w przypadku braku zakwaterowania, jednak brak konieczności wynajmu mieszkania na czas pracy za granicą pozwoli dużo zaoszczędzić.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP