Strona główna bloga
Życie za granicą
Historie

Historia Magdy, która opuściła Polskę 13 lat temu

5 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Oto historia Magdy, która opuściła Polskę 13 lat temu. Co ją skłoniło do wyjazdu i jak jej dzieci odnalazły się w brytyjskim systemie edukacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym wpisie TransferGo.

Wyjazd z Polski i życie w UK

Magda jest mamą czwórki dzieci. Pochodzi z małej wsi Dębina koło Malborka. Jej rodzeństwo (dwie siostry i brat) długo namawiali ją, aby przyjechała do nich, do UK, ale ona martwiła się o dzieci, które w Polsce chodziły już do szkoły. Bała się, że będzie im ciężko. W 2010 roku odwiedził ją brat, który oznajmił, że kupił dla niej bilet do Wielkiej Brytanii. Zgodziła się wyjechać, ponieważ była w trudnej sytuacji finansowej i chciała podreperować domowy budżet. Planowała zostać tylko pół roku, ale życie potoczyło się inaczej i mieszka w UK do dzisiaj. Po 3 miesiącach doleciał do niej mąż i 3 dzieci.

Jak tylko przyjechała brat pomógł jej załatwić wszystkie formalności, między innymi insurance numer, bez którego rozpoczęcie pracy jest niemożliwe https://www.transfergo.com/everything-you-need-to-know-about-uk-national-insurance

Przez pierwsze cztery miesiące pracowała w firmie sprzątającej. Później znalazła pracę w fabryce przetwórstwa mięsnego, gdzie pracowała wspólnie z mężem. Potem miała 4 letnią przerwę, ponieważ zaszła w ciąże i urodziła córeczkę. Obecnie pracuje na pół etatu w magazynie i jest order pickerem.

Na początku Magda wynajmowała dwa pokoje na stancji. Kiedy okazało się, że jest w czwartej ciąży postanowiła z mężem starać się o mieszkanie socjalne z tzw. councilu https://www.gov.uk/council-housing Otrzymali je po roku. Obecnie posiadają 3 pokoje z małym ogródkiem.

Edukacja dzieci w Wielkiej Brytanii

Dla Magdy najważniejsze są dzieci, dlatego od początku dbała o to, aby zdobyły wykształcenie. Ma dwóch synów i dwie córki.

Brytyjski system edukacji dzieli się na 5 etapów: przedszkole (nursery), szkoła podstawowa (primary school), szkoła średnia I stopnia (secondary scholl/high school), szkoła średnia II stopnia (college), szkoła wyższa (higher education).

Magda jest bardzo dumna ze swoich dzieci. Ci starsi zostali rzuceni na głęboką wodę, nie znali języka, ale poradzili sobie bez problemu. Na początku mieli dodatkowe lekcje języka angielskiego, natomiast w szkole był tłumacz lub korzystali ze słowniczków. Pomagali im także koledzy z Polski, którzy dłużej byli w UK i znali lepiej język.

Młodszy syn, który ma 19 lat i jeszcze się uczy, studiuje informatykę na Uniwersytecie. Otrzymał pożyczkę studencką, którą będzie musiał spłacić dopiero gdy rozpocznie pracę po studiach. Niestety w związku z Brexitem osoby nie posiadające statusu pre-settled lub settled nie mają możliwości ubiegania się o taką zapomogę.

Najmłodsza córka ma 11 lat i w tym roku pójdzie do high school. Tutaj już będzie musiała określić swoje zainteresowania i plany, aby w college móc wybrać konkretny kierunek.

Edukacja w UK jest bezpłatna do 19 roku życia. Magda nie musi kupować żadnej wyprawki szkolnej tj. długopisów, zeszytów, książek itp. Wymagany jest jedynie zakup mundurka do szkoły, ewentualnie śniadaniówki czy bidonu.

W szkole jest dużo bezpłatnych zajęć dodatkowych takich jak gimnastyka, rugby, koła dyskusyjne czy gimnastyka artystyczna.

Jeśli chodzi o pieniądze na dzieci od Państwa, funkcjonuje zasiłek, podobny do polskiego 500+, czyli około 20 funtów tygodniowo na dziecko.

Życie rodzinne i plany na przyszłość

Czas wolny Magda spędza z dziećmi. Wyjeżdżają nad morze, basen czy skałki. W tym roku odwiedzili Disneyland, a na urlopie byli w Szkocji. Pojechali na camping pod namiot całą rodziną.

Magdzie żyje się w Anglii bardzo dobrze, o wiele lepiej niż w Polsce. Niczego jej nie brakuje a ludzie są bardziej otwarci i pogodni. Magda nie patrzy już na to „co ludzie powiedzą”, udzielił jej się wszechobecny luz. Jedynie deszczowa pogoda jest nieco dołująca.

Magda nie planuje wracać do Polski. Chce być tam, gdzie jej dzieci, a one zaaklimatyzowały się już w UK i nie zamierzają wracać do Polski. Tutaj jest Magdy całe rodzeństwo. W Polsce zostali rodzice, ale rozmawiają codziennie na skypie.

Jedyna rzecz jakiej jej brakuje to śnieg. Tu, gdzie mieszka pada on sporadycznie, ale radzi sobie i z tym. Chodzą całą rodziną na sztucznie naśnieżany stok i lodowisko pod dachem.

Rady dla Polaków, którzy chcieliby przyjechać do UK

Niestety nie jest już tak łatwo jak kiedyś. Magda z rodziną posiadają settled status, więc wiadomo, że jest im łatwiej. Teraz aby uzyskać wizę pracowniczą konieczne jest posiadanie pewnej pracy w UK. Trzeba okazać tzw. certyficate of sponsorship od pracodawcy. Dobrze mieć na miejscu rodzinę albo znajomych, którzy pomogą na starcie. Ważne też, aby znać język, jeśli chce się znaleźć lepiej płatną pracę. Na pewno jest popyt na pracowników z branży budowlanej oraz specjalistów np. inżynierów elektryków. Nie jest jednak tajemnicą, że Polacy wybierają po brexicie inne kierunki do pracy zarobkowej.

Jeśli chcesz poznać historię Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii przeczytaj nasz artykuł:

O autorze

Kamila

Copywriter, specjalista ds. content marketingu, wydawca reklam TV z 12 letnim stażem. Prywatnie mama trójki chłopaków i miłośniczka psów. Uwielbia podróże, ponieważ każda z nich jest nową przygodą i doświadczeniem. Interesuje się życiem Polaków za granicą, zwłaszcza w Niemczech.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP