Praca sezonowa w Szwajcarii
Szwajcaria to jeden z kierunków, które wybierają Polacy wyjeżdżający do pracy sezonowej. Jest to kraj słynący z wysokich wynagrodzeń i dobrych warunków zatrudnienia, nic więc dziwnego, że jest sporo chętnych, by spędzić tam kilka tygodni lub miesięcy. Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru gospodarczego, jednak należy do strefy Schengen, co umożliwia Polakom podjęcie tam pracy. Jak wygląda praca sezonowa w Szwajcarii i jak jej szukać? O tym w poniższym tekście TransferGo.
Gdzie szukać pracy sezonowej w Szwajcarii?
Poszukiwanie pracy sezonowej w Szwajcarii rozpocznij od internetu. Jeśli planujesz wyjechać do pracy na wakacje, oferty zacznij sprawdzać z dużym wyprzedzeniem, najlepiej już w styczniu. Możesz korzystać zarówno z polskich portali, zamieszczających ogłoszenia dotyczące pracy tymczasowej za granicą, jak i ze stron szwajcarskich, np. www.treffpunkt-arbeit.ch, gdzie zamieszczane są oferty szwajcarskich urzędów pracy. Przydatna może się również okazać strona Ministerstwa Gospodarki, na której znajdują się informacje na temat możliwości podjęcia pracy w Szwajcarii.
Szukając pracy sezonowej w Szwecji możesz też skorzystać z usług agencji zatrudnienia. To najszybsza i najłatwiejsza opcja, jednak wiążąca się też z pewnymi niebezpieczeństwami. Na rynku nie brakuje oszustów, dlatego należy zachować ostrożność. Zanim podpiszesz umowę z agencją pośrednictwa pracy, sprawdź między innymi:
- jej NIP I KRS
- obecność danej agencji w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – stor.praca.gov.pl.
- wysokość prowizji
- datę wypłaty wynagrodzenia
Nigdy nie decyduj się na wyjazd bez wcześniej podpisanej umowy i bez otrzymania jej oryginału.
Jeśli interesuje Cię zatrudnienie do pracy sezonowej w konkretnych miejscach, wysyłaj CV bezpośrednio do nich.
Praca sezonowa w Szwajcarii – w jakiej branży?
Najwięcej ofert pracy sezonowej w Szwajcarii można znaleźć w następujących branżach:
- Budownictwo – przy wykończeniach i remontach
- Rolnictwo i sadownictwo – zbiory owoców i warzyw
- Pomoc domowa – przy opiece nad dziećmi i osobami starszymi
- Turystyka – w hotelach i kurortach narciarskich, zwłaszcza w sezonie zimowym
- Warto tu dodać, że zimą oprócz obsługi hoteli do pracy w Szwajcarii są również poszukiwani instruktorzy sportów zimowych – narciarstwa i snowboardingu.
Praca sezonowa w Szwajcarii – formalności
By wjechać do Szwajcarii, potrzebny jest paszport lub dowód osobisty. Jednak by móc podjąć pracę zarobkową, konieczne jest uzyskanie zezwolenia. W ciągu 14 dni od przybycia do kraju, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, należy udać się do urzędu imigracyjnego i przedstawić umowę o pracę oraz dokument tożsamości. Na ich podstawie urząd wyda pozwolenie na zatrudnienie. Jeśli jednak planujemy pracować w Szwajcarii nie dłużej niż 90 dni, takie zezwolenie nie jet konieczne. Wystarczy zarejestrować się na stronie https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html i wypełnić odpowiedni formularz.
Praca sezonowa w Szwajcarii – zarobki
Wynagrodzenia pracowników w Szwajcarii należą do jednych z najwyższych na świecie. Nie ma tam jednej stawki płacy minimalnej, obowiązującej dla wszystkich. Średnia pensja to ok. 6500 CHF brutto miesięcznie, czyli niemal 30000 zł. Zarobki różnią się zależnie od stanowiska, doświadczenia i kantonu. Sprzątaczka może w Szwajcarii zarobić ok. 3500 CHF, pracownik zbioru owoców 3000 CHF, a opiekun osoby starszej nawet 6000 CHF.
Mimo, że zarobki są w Szwajcarii wysokie, należy mieć na uwadze, że takie są też koszty życia w tym alpejskim kraju. Oprócz codziennych wydatków, takich jak wynajem mieszkania czy wyżywienie trzeba pamiętać, że do kosztów życia dojdą też składki na ubezpieczenie zdrowotne, które nie są potrącane z pensji.