Jak szukać pracy sezonowej w Szwecji
Szwecja od lat pozostaje w czołówce destynacji wybieranych przez polskich pracowników sezonowych. Nic dziwnego – z Polski do Szwecji jest blisko i można dobrze zarobić. Praca często nie jest lekka, ale to nie odstrasza osób chcących w krótkim czasie poprawić swoją sytuację finansową. Jak szukać pracy sezonowej w Szwecji? O tym przeczytasz w poniższym wpisie TransferGo.
Praca sezonowa w Szwecji – jak jej szukać?
Zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwanie pracy sezonowej w Szwecji? Zacznij od przejrzenia ofert w internecie. Zabierz się za to już w styczniu, jeśli chcesz znaleźć odpowiadającą Ci pracę na lato. Chętnych jest sporo, więc im wcześniej przeglądać ogłoszenia, tym większy będzie mieć wybór. Możesz też sprawdzać oferty pracy za pośrednictwem EURES – Europejskich Służb Zatrudnienia.
Sporo osób szukających pracy sezonowej w Szwecji decyduje się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. To najszybsza i najłatwiejsza opcja. Należy jednak zachować ostrożność, bo na rynku nie brakuje nieuczciwych agencji. Przed podpisaniem umowy z firmą sprawdź:
- jej dane – NIP I iKRS
- czy dana agencja znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – stor.praca.gov.pl.
- umowę, którą masz podpisać – wysokość prowizji, datę wypłaty wynagrodzenia i wszystko, co jest dopisane drobnym drukiem
Dopilnuj też, by otrzymać oryginał podpisanych dokumentów i nigdy nie wyjeżdżaj bez wcześniej podpisanej umowy. Będąc już w Szwecji i szukając pracy na miejscu, możesz udać się do tamtejszego urzędu pracy, który aktywnie wspiera obcokrajowców w poszukiwaniu zatrudnienia, jak i w załatwieniu wszelkich formalności.
Jeśli natomiast znasz konkretne miejsca, w których praca Cię interesuje, wysyłaj CV bezpośrednio do nich.
Praca sezonowa w Szwecji – w jakiej branży?
W Szwecji pracownicy sezonowi poszukiwani są najczęściej w następujących branżach:
- Ogrodnictwo – praca przy pielęgnacji i uprawie roślin
- Zbiory – głównie truskawek, malin, borówek, grzybów
- Pomoc domowa – praca u szwedzkich rodzin przy sprzątaniu, opiece nad dziećmi itd.
- Filetowanie ryb – w zakładach przetwórstwa
- Sprzątanie – głównie w hotelach, w sezonie wakacyjnym
- Opieka nad osobą starszą – zarówno u osób prywatnych, jak i w domach opieki
- Budownictwo – zapotrzebowanie na pracowników jest przez cały rok
Warunki pracy sezonowej w Szwecji
W Szwecji pracodawcy sezonowi często praktykują zatrudnienie z bezpłatnym lub częściowo płatnym zakwaterowaniem, a czasem także wyżywieniem. To pozwala uniknąć niektórych formalności, a także kosztu wynajmu pokoju lub mieszkania w Szwecji (który to zazwyczaj jest dość wysoki). Warto dodać, że zakwaterowanie znajduje się często w pobliżu miejsca pracy, a jeśli nie, to pracodawca zapewnia pracownikom transport.
Znajomość języka szwedzkiego nie jest konieczna. Niemal wszyscy Szwedzi uczą się angielskiego on najmłodszych lat i bardzo dobrze się nim posługują.
W Szwecji panuje zrównoważone podejście do pracowników. Nie muszą oni być szczególnie chronieni przez prawo, nie istnieje tu więc pojęcie płacy minimalnej. Szwedzcy pracodawcy nie praktykują też zazwyczaj nadgodzin. Dbają o to, by pracownicy byli wypoczęci, gdyż leży to w ich interesie.
Praca sezonowa w Szwecji – o czym pamiętać
Jako obywatele Unii Europejskiej, Polacy mogą wyjechać do Szwecji bez żadnych pozwoleń. Praca przez okres 3 miesięcy nie wymaga zalegalizowania, jednak jeśli planujesz zostać na dłużej, musisz uzyskać pozwolenie ona pobyt. Wniosek o nie należy złożyć w Ambasadzie Szwecji jeszcze będąc w Polsce. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu będąc już na miejscu. Dokumenty należy wtedy złożyć w Urzędzie Imigracyjnym i dołączyć do nich dowód tożsamości lub paszport i zaświadczenie od pracodawcy.