Praca sezonowa w Szwecji
Strona główna bloga
Życie za granicą
Praca za granicą

Jak szukać pracy sezonowej w Szwecji

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Szwecja od lat pozostaje w czołówce destynacji wybieranych przez polskich pracowników sezonowych. Nic dziwnego – z Polski do Szwecji jest blisko i można dobrze zarobić. Praca często nie jest lekka, ale to nie odstrasza osób chcących w krótkim czasie poprawić swoją sytuację finansową. Jak szukać pracy sezonowej w Szwecji? O tym przeczytasz w poniższym wpisie TransferGo.

Praca sezonowa w Szwecji – jak jej szukać?

Zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwanie pracy sezonowej w Szwecji? Zacznij od przejrzenia ofert w internecie. Zabierz się za to już w styczniu, jeśli chcesz znaleźć odpowiadającą Ci pracę na lato. Chętnych jest sporo, więc im wcześniej przeglądać ogłoszenia, tym większy będzie mieć wybór. Możesz też sprawdzać oferty pracy za pośrednictwem EURES – Europejskich Służb Zatrudnienia.

Sporo osób szukających pracy sezonowej w Szwecji decyduje się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. To najszybsza i najłatwiejsza opcja. Należy jednak zachować ostrożność, bo na rynku nie brakuje nieuczciwych agencji. Przed podpisaniem umowy z firmą sprawdź:

  • jej dane – NIP I iKRS
  • czy dana agencja znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – stor.praca.gov.pl.
  • umowę, którą masz podpisać – wysokość prowizji, datę wypłaty wynagrodzenia i wszystko, co jest dopisane drobnym drukiem

Dopilnuj też, by otrzymać oryginał podpisanych dokumentów i nigdy nie wyjeżdżaj bez wcześniej podpisanej umowy. Będąc już w Szwecji i szukając pracy na miejscu, możesz udać się do tamtejszego urzędu pracy, który aktywnie wspiera obcokrajowców w poszukiwaniu zatrudnienia, jak i w załatwieniu wszelkich formalności.

Jeśli natomiast znasz konkretne miejsca, w których praca Cię interesuje, wysyłaj CV bezpośrednio do nich.

Praca sezonowa w Szwecji – w jakiej branży?

W Szwecji pracownicy sezonowi poszukiwani są najczęściej w następujących branżach:

  • Ogrodnictwo – praca przy pielęgnacji i uprawie roślin
  • Zbiory –  głównie truskawek, malin, borówek, grzybów
  • Pomoc domowa – praca u szwedzkich rodzin przy sprzątaniu, opiece nad dziećmi itd.
  • Filetowanie ryb – w zakładach przetwórstwa
  • Sprzątanie – głównie w hotelach, w sezonie wakacyjnym
  • Opieka nad osobą starszą – zarówno u osób prywatnych, jak i w domach opieki
  • Budownictwo – zapotrzebowanie na pracowników jest przez cały rok

Warunki pracy sezonowej w Szwecji

W Szwecji pracodawcy sezonowi często praktykują zatrudnienie z bezpłatnym lub częściowo płatnym zakwaterowaniem, a czasem także wyżywieniem. To pozwala uniknąć niektórych formalności, a także kosztu wynajmu pokoju lub mieszkania w Szwecji (który to zazwyczaj jest dość wysoki). Warto dodać, że zakwaterowanie znajduje się często w pobliżu miejsca pracy, a jeśli nie, to pracodawca zapewnia pracownikom transport.

Znajomość języka szwedzkiego nie jest konieczna. Niemal wszyscy Szwedzi uczą się angielskiego on najmłodszych lat i bardzo dobrze się nim posługują.

W Szwecji panuje zrównoważone podejście do pracowników. Nie muszą oni być szczególnie chronieni przez prawo, nie istnieje tu więc pojęcie płacy minimalnej. Szwedzcy pracodawcy nie praktykują też zazwyczaj nadgodzin. Dbają o to, by pracownicy byli wypoczęci, gdyż leży to w ich interesie.

Praca sezonowa w Szwecji – o czym pamiętać

Jako obywatele Unii Europejskiej, Polacy mogą wyjechać do Szwecji bez żadnych pozwoleń. Praca przez okres 3 miesięcy nie wymaga zalegalizowania, jednak jeśli planujesz zostać na dłużej, musisz uzyskać pozwolenie ona pobyt. Wniosek o nie należy złożyć w Ambasadzie Szwecji jeszcze będąc w Polsce. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu będąc już na miejscu. Dokumenty należy wtedy złożyć w Urzędzie Imigracyjnym i dołączyć do nich dowód tożsamości lub paszport i zaświadczenie od pracodawcy.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP