Historia Marioli, która wyjechała z Polski 30 lat temu
Oto historia Marioli, emigrantki, która wyjechała z Polski 30 lat temu. Dlaczego postanowiła opuścić swoją ojczyznę i jak żyje jej się w Niemczech? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym wpisie TransferGo.
Wyjazd z Polski i życie w Niemczech
Mariola pochodzi z pięknego i klimatycznego Sopotu. W Polsce pracowała w banku. Do Niemiec wyjechała 30 lat temu z miłości do mężczyzny. Swojego przyszłego męża poznała przez brata. Okazało się, że Marek mieszka i pracuje w Niemczech. Ostatecznie zdecydowała się wyjechać z Polski i zamieszkać z nim a w 1993 roku zostali małżeństwem.
Na początku pracowała dorywczo sprzątając niemieckie mieszkania. Po ślubie znalazła pracę w dużej amerykańskiej korporacji, zajmującej się produkcją nici i igieł chirurgicznych. W tej firmie pracuje do dzisiaj. Zaczynała od pomocnika na taśmie produkcyjnej, potem awansowała na team leadera. Niestety problemy ze zdrowiem nie pozwoliły jej pełnić funkcji kierowniczej, dlatego też została operatorem maszyn. Dodatkowo szkoli nowych pracowników, w szczególności obcokrajowców. Tłumaczy im wszystko prostym, zrozumiałym językiem niemieckim, dlatego też tak bardzo lubią szkolenia właśnie z nią. Ma bardzo dużą wiedzę i jest komunikatywna więc doskonale sprawdza się jako trener. Historia Marioli, która wyjechała z Polski 30 lat temu pokazuje, że Polacy potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji.
Mariola bardzo lubi swoją pracę. Jest to firma, w której pracują ludzie z całego świata. Dzięki temu poznaje kulturę i zwyczaje osób z różnych krajów. Raz na jakiś czas w pracy organizują wspólne śniadania, każdy przynosi potrawy charakterystyczne dla danego kraju, dzielą się przepisami i opowiadają sobie historie dotyczące ich ojczyzny.
Życie osobiste
W życiu osobistym niestety nie ułożyło się po jej myśli. W 2006 roku się rozwiodła. Nie załamała się jednak. Ona nigdy się nie poddaje i zawsze szuka pozytywnych stron, tego co ją spotkało. Wierzy, że dobro zawsze wraca ze zdwojoną siłą. Tak też było w jej przypadku. Ułożyła sobie życie od nowa z Niemcem, który ma polskie korzenie. Obecnie jest szczęśliwą żoną Kai-Uwe.
Wolny czas spędza bardzo aktywnie. Chodzi na basen, zajęcia sportowe czy saunę. Razem z Kai-Uwe wyjeżdżają na wakacje do Grecji, Hiszpanii oraz oczywiście do Polski. Z wielką przyjemnością podróżują także nad niemieckie morze.
Mariola najwięcej pieniędzy wydaje na jedzenie oraz różnego rodzaju witaminy czy suplementy. Czasami zamawia je z polskiej apteki, ponieważ w Niemczech są o wiele droższe. Niestety obecna sytuacja na świecie odbiła się także na cenach w niemieckich sklepach. Ceny żywności drastycznie poszły w górę.
Tęsknota za Polską
Mariola myśli czasami, aby wrócić do Polski. Z jednej strony bardzo by chciała, ale z drugiej czuje się w Niemczech spełniona. Ma męża, na którym może polegać oraz wnuki Kai-Uwe, których jest „przyszywaną” babcią.
Tęskni za rodziną i przyjaciółmi z Polski, ale stara się przyjeżdżać jak tylko ma urlop.
Najbardziej brakuje jej spacerów nad morzem. Pochodzi z Sopotu, gdzie szum morza towarzyszył jej kiedyś każdego dnia.
Tęskni także za polskimi ciastami zwłaszcza sernikiem i szarlotką oraz goframi. Uwielbia również polskie pierogi z kapustą i grzybami oraz z jagodami. Wspomina, że takich jak w Polsce w Niemczech nie znajdziemy.
Rady dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać do Niemiec na stałe oraz do pracy sezonowej
Kiedy Mariola przyjechała do Niemiec nie znała w ogóle języka. To było dla niej najbardziej stresujące. Dlatego radzi Polakom, którzy chcieliby przyjechać do Niemiec, aby już w Polsce zaczęli się uczyć niemieckiego. Wystarczy chociaż krótki kurs, aby opanować podstawowe zwroty oraz gramatykę. Informacje o dostępnych kursach możecie znaleźć na stronie https://www.berlitz.com/pl-pl . Istotne jest też, aby być otwartym i odważnym, trzeba wierzyć w siebie. Mariola jest wieczną optymistką. Uważa, że Polacy poradzą sobie w każdej sytuacji, niezależnie od miejsca, w jakim zdecydują się żyć.
W Niemczech poznała wielu Polaków, którzy tak jak ona przyjechali i zaczynali „od zera”. Przykładem jest jej koleżanka, która sprzątała mieszkania, a obecnie ma dużą firmę sprzątającą i zatrudnia wielu pracowników. Podobnie fryzjerka, z której usług Mariola korzysta. Na początku pracowała w niemieckim zakładzie fryzjerskim na etacie a obecnie prowadzi swój, duży, renomowany salon.
Mariola spotyka także polskich studentów, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowej w Niemczech. Widuje się z nimi, ponieważ latem sama zbiera owoce na własny użytek na dużych plantacjach. Opowiadają jej, że mają zapewnione wyżywienie i nocleg oraz pensję. Łączą przyjemne z pożytecznym, ponieważ oprócz pracy mają kontakt z językiem niemieckim co niewątpliwie przydaje im się później na uczelni. Ważne tylko, aby wyjeżdżać za pośrednictwem sprawdzonych agencji pracy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są koszty życia w Niemczech w porównaniu do Polski przeczytaj nasz artykuł https://www.transfergo.pl/jakie-sa-koszty-zycia-w-niemczech-i-w-polsce