Jak szukać pracy sezonowej w Norwegii
Norwegia to jeden z najpopularniejszych kierunków, jaki wybierają polscy pracownicy sezonowi. Nic dziwnego – Norwegowie do samych prac związanych z ogrodnictwem i rolnictwem zatrudniają w sezonie około 30 000 pracowników z zagranicy. Jak szukać pracy sezonowej w Norwegii i co warto wiedzieć przed wyjazdem? O tym przeczytasz w poniższym wpisie TransferGo.
Spis treści
Praca sezonowa w Norwegii – rejestracja pobytu
Podejmując pracę w Norwegii warto zaplanować, jak długo chcemy tam pozostać. Wyróżnia się:
- pobyt turystyczny (maksymalnie 3 miesiące)
- pobyt tymczasowy (3–6 miesięcy)
- pobyt stały (ponad 6 miesięcy)
Jeśli zdecydujemy się pracować przez 3 miesiące, nie musimy się rejestrować. Pobyt turystyczny przysługuje nam na podstawie ważnego paszportu.
Jeśli chcemy zostać dłużej niż 90 dni mamy obowiązek zarejestrowania tzw. pobytu tymczasowego. W tym celu należy się zarejestrować i wypełnić formularz na stronie departamentu ds. cudzoziemców UDI oraz zarezerwować termin spotkania na policji.
Podczas spotkania na posterunku policji będzie potrzebny ważny dowód osobisty lub paszport. Wydanie zezwolenia na pobyt tymczasowy jest bezpłatne.
Jak szukać pracy sezonowej w Norwegii
Pracy sezonowej w Norwegii, najlepiej zacząć szukać już na początku stycznia. Robiąc to z dużym wyprzedzeniem można liczyć na więcej ofert pracy w różnych branżach.
Warto odwiedzić serwisy z ogłoszeniami o pracę za granicą, przede wszystkim Poloniusz.pl, Europa.jobs oraz Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES.
Sposobów na szukanie pracy jest wiele. Można także przeglądać oferty na norweskich portalach, np. finn.no lub na stronie NAV, czyli odpowiednika polskiego urzędu pracy.
Jak szukać pracy sezonowej w Norwegii na własną rękę? W pierwszej kolejności należy zajrzeć do ofert w popularnym serwisie mojanorwegia.pl.
Dobrze jest także zapisać się do grup na Facebooku, dedykowanych pracy w Norwegii. Istnieją grupy skierowane do pracowników szukających zatrudnienia w konkretnych branżach.
Jeśli nie wiecie jak szukać pracy sezonowej w Norwegii na własną rękę, alternatywą jest współpraca z agencjami pośrednictwa pracy. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej sprawdzić opinie na ich temat. Najbezpieczniej wybrać agencję zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – stor.praca.gov.pl.
Można także spróbować wysłać CV bezpośrednio do konkretnych firm (hoteli, restauracji, pensjonatów)
Aktualne CV jest niezbędne podczas szukania pracy w Norwegii. Ważne, aby było przygotowane w języku angielskim lub norweskim bez błędów. Powinno zawierać krótki profil osobisty, dane osobowe oraz informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.
Oprócz CV dobrze będzie również przedstawić list motywacyjny. Należy także poinformować przyszłego pracodawcę jak długo możemy pracować w Norwegii.
Praca sezonowa w Norwegii – w jakiej branży?
W Norwegii pracownicy sezonowi poszukiwani są najczęściej do następujących zajęć:
- Praca w rolnictwie i ogrodnictwie – zwykle są to zbiory warzyw i owoców, a także ich przetwórstwo
- Praca w turystyce – głównie hotelarstwo, czyli sprzątanie pokoi, praca na campingach itd.
- Praca w gastronomii – w barach, restauracjach, hotelach
- Praca fizyczna – głównie przy remontach i na budowach
- Praca przy opiece nad dziećmi
Warunki pracy sezonowej w Norwegii
W Norwegii nie ma jednej stawki płacy minimalnej dla wszystkich branż. Są za to określane godzinowe stawki minimalne dla poszczególnych zawodów w zależności od doświadczenia. Przykładowe stawki wyglądają następująco:
- budownictwo – pracownicy wykwalifikowani 238,30 NOK, pracownicy bez kwalifikacji, ale z rocznym doświadczeniem 223,80 NOK, pracownicy bez kwalifikacji i doświadczenia 214,90 NOK, pracownicy poniżej 18 roku życia 146,50 NOK
- rolnictwo i ogrodnictwo – pracownicy niewykwalifikowani 164,80 NOK, pracownicy zatrudnieni do 12 tygodni 144,9 NOK, zatrudnieni od 12 do 24 tygodni 150,4 NOK, pracownicy niepełnoletni 124,9 NOK
- branża rybna – pracownicy wykwalifikowani 220,03 NOK
- sprzątanie – pracownicy powyżej 18 lat 216,04 NOK, pracownicy poniżej 18 lat 165,05 NOK
- hotelarstwo i gastronomia – pracownicy powyżej 20 roku życia lub więcej niż 4 miesięcznym stażem powyżej 18 roku życia 190,79 NOK, pracownicy w wieku 16 lat 128,58 NOK, pracownicy w wieku 17 lat 138,08 NOK, pracownicy w wieku 18 lat 152,34 NOK
Praca sezonowa w Norwegii – o czym pamiętać
Jak szukać pracy sezonowej w Norwegii i o czym pamiętać? Koniecznie sprawdź, czy firma, w której będziesz pracować, na pewno istnieje, czytaj również opinie na jej temat w internecie. Oszustów niestety nie brakuje.
Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj albo daj do przeczytania komuś zaufanemu. Ważne, żeby umowa zawierała wysokość wynagrodzenia, sposób i czas jego wypłaty i informacje o nadgodzinach.