Jak oszczędzać na emeryturę
Strona główna bloga
Finanse osobiste
Porady dotyczące finansów osobistych

Jak oszczędzać na emeryturę

3 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Wszelkie analizy dotyczące wysokości emerytur w Polsce jasno mówią, że w przyszłości emerytury będą bardzo niskie. Mogą być niższe od dotychczasowej pensji nawet o 75 procent. Bez dodatkowych oszczędności życie okaże się wtedy nie lada wyzwaniem. Jak oszczędzać na emeryturę i nie dopuścić do znaczącego pogorszenia poziomu życia? Przeczytaj porady TransferGo.

Zacznij oszczędzać już teraz

Emerytura może Ci się wydawać czymś tak odległym, że nie warto się jeszcze nad nią zastanawiać. Ale na oszczędzanie nigdy nie jest za wcześnie. Zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie na poczet przyszłej emerytury. Na oszczędzanie trzeba patrzeć z perspektywy długoterminowej. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, rzędu 100 czy 200 złotych, nie obciąży odczuwalnie budżetu, a kontynuowane przez lata pomoże zbudować całkiem spory kapitał.

Jeśli uważasz, że Twoje dochody są zbyt małe, by mieć z czego oszczędzać, przyjrzyj się dokładnie swoim wydatkom. Może planując codzienne zakupy i podchodząc do nich mniej beztrosko, będziesz w stanie wygospodarować dodatkowe środki.

Jak oszczędzać na emeryturę – III filary

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów. Pierwszym, obowiązkowy, jest ZUS. Drugi to OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne. Trzeci stanowią dobrowolne systemy oszczędzania: IKE – Indywidualne Konto Emerytalne i IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

IKE I IKZE – czy to się opłaca?

IKE I IKZE są kontami emerytalnymi i różnią się przede wszystkim korzyściami, jakie można uzyskać z ich tytułu. Konta te można założyć, jeśli ma się co najmniej 166 lat i dochody z tytułu umowy o pracę. Konto można założyć za pośrednictwem:

  • Banku
  • Funduszu emerytalnego
  • Zakładu ubezpieczeniowego
  • Funduszu inwestycyjnego
  • Podmiotu prowadzącego działalność maklerską

IKE pozwala uniknąć odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych od dochodów wypracowanych na bazie składek wpłacanych na konto. Natomiast dzięki IKZE można co roku odliczyć część wpłat w ramach rocznej deklaracji podatkowej.

Wypłacając pieniądze z IKE po ukończeniu 65. roku życia (lub 55 w przypadku wcześniejszego nabycia uprawnień emerytalnych), nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. Warunkiem jest, by składki były wpłacane przez co najmniej 5 lat lub żeby minimum połowa z nich była wpłacona w ciągu ostatnich 5 lat.

W przypadku IKZE wymagane jest opłacenie zryczałtowanego podatku w wysokości 10 procent wpłaconych środków, bez opłacenia podatku dochodowego i podatku od zysków kapitałowych, jeśli oszczędzający dokonuje wypłaty po ukończeniu 65. roku życia i jeśli wpłaty na IKZE były dokonywane przez co najmniej 5 lat.

Na czym polega PPK i PPE

Uczestnicy PPK – Pracowniczych planów Kapitałowych i PPE – Pracowniczych Programów Emerytalnych oszczędzają środki przy wsparciu finansowym ze strony pracodawcy. W PPK wsparcie finansowe dokłada też państwo (wpłata powitalna i dopłata roczna). PPK i PPE dotyczą osób zatrudnionych, a udział w nich jest dobrowolny. 

W przypadku PPE pieniądze są gromadzone ona koncie uczestnika planu i pozostają jego własnością, a dostęp do nich może oni uzyskać na swój wniosek dopiero po ukończeniu 60 roku życia.

Wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK natomiast uczestnik może dokonać w dowolnym momencie. Należy pamiętać, że wcześniejsza wypłata wiąże się z pomniejszeniem kwoty o tzw. potrącenie.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP