Co trzeba wiedzieć przed przeprowadzką do Szwecji?
Przeprowadzka do Szwecji brzmi kusząco. Wysoka jakość życia, atrakcyjne zarobki, dobra opieka socjalna i medyczna – to często wpływa na decyzję o wyjezdzie do tego kraju. Jednak tak jak w przypadku przeprowadzki w każde inne miejsce, przed wyjazdem konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Co trzeba wiedzieć przed przeprowadzką do Szwecji? Tego dowiesz się z TransferGo.
Praca w Szwecji
Jeśli chcesz przeprowadzić się do Szwecji, to jednym z priorytetów będzie znalezienie tam pracy. Na szczęście jest sporo ofert dla obcokrajowców, jednak muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje. W Szwecji poszukiwani są głównie specjaliści:
- Budowlańcy
- Elektrycy
- Spawacze
- Stolarze
- Glazurnicy
- Ślusarze
- Operatorzy maszyna
- Pracownicy branży IT
- Lekarze
- Pielęgniarki
Pracownicy bez kwalifikacji mogą znaleźć zatrudnienie w fabrykach, magazynach czy przy sprzątaniu.
Czy trzeba znać język szwedzki?
Na szczęście przeprowadzając się do Szwecji nie musisz znać języka, jednak na niektórych stanowiskach może on być wymagany (na przykład przy opiece zdrowotnej). W większości przypadków wystarczy po prostu znajomość języka angielskiego.
Co trzeba wiedzieć przed przeprowadzką do Szwecji – formalności
Na szczęście przy przeprowadzce do Szwecji nie jest wymagane zbyt wiele formalności. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą tam zamieszkać, podjąć studia lub pracę. Dozwolone jest również prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby zatrudnione w Szwecji automatycznie zostają objęte prawem pobytu. Powinny tylko wpisać się do rejestru ludności, by otrzymać odpowiednik polskiego numeru PESEL – personnumer. Jest on niezbędny do rozliczeń podatkowych, a otrzymać go można w Urzędzie Skarbowym. Personnumer jest niezbędny między innymi do:
- założenia konta w szwedzkim banku – większość transakcji w tym kraju odbywa się bezgotówkowo
- Rejestracji w szwedzkim urzędzie pracy
- Skorzystania z bezpłatnego kursu języka szwedzkiego dla imigrantów
- Otrzymania pełnej opieki medycznej – choć wiele świadczeń zapełnia EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego
Wynajem mieszkania w Szwecji
Wynajem mieszkania w Szwecji jest nieco trudniejszy niż w Polsce. Mieszkań na rynku jest mało, więc to właściciele dyktują warunki najmu. Obowiązuje system kolejkowy. Ceny najmu są dostosowane do szwedzkich zarobków. Najdrożej jest standardowo, w stolicy, praz w Mamo i Goeteborgu.
Mieszkanie można wynająć zarówno od osoby prywatnej, jak i od spółdzielni. Wynajem od spółdzielni jest bezpieczniejszy. Jest wtedy zagwarantowana stałość umowy i wysokość możliwych podwyżek czynszu. Mamy wtedy również gwarancję, że będziemy mieć gdzie mieszkać aż do znalezienia nowego lokum. Trzeba też wziąć pod uwagę, że łatwiej jest znaleźć mieszkanie osobom, które od dłuższego czasu mieszkają w Szwecji, niż nowo przybyłym imigrantom.
Chcesz nauczyć się języka szwedzkiego? Zobacz nasze wskazówki, jak uczyć się języków obcych.