Jak uczyć się języków obcych – wskazówki
Nauka języków obcych często jest wyzwaniem, ale może być też niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca. Nie ma na nią magicznych sposobów, ale jeśli będziesz trzymać się kilku prostych zasad, szybo zobaczysz pozytywne efekty. Sprawdź wskazówki TransferGo, jak uczyć się języków obcych!
Skup się na nauce jednego języka
Nie łap kilku srok za ogon i skup się na nauce jednego języka. Na kolejny zdecyduj się dopiero wtedy, gdy w tym pierwszym będziesz już czuć się pewnie. Nie ma sensu nauka kilku języków jednocześnie, bo spowoduje to tylko chaos w Twojej głowie i brak postępów. Minimalizm jest tu jak najbardziej wskazany!
Skup się na nauce zwrotów, a nie zasad gramatyki
Zamiast starać się “zakuć” suche zasady gramatyki, skup się na nauce pełnych zwrotów w danym języku. Umiejętność posługiwania się językiem obcym nie polega na uczeniu się wszystkiego na pamięć, tylko na zdolności płynnej komunikacji. Ucząc się zwrotów poznajesz gramatykę w jej różnych kontekstach, zarazem ucząc się słownictwa i nabierając płynności. To pozwoli Ci w przyszłości budować bogatsze i bardziej złożone zdania.
Spraw, by nauka była przyjemna
Tak już jest, że jak coś nie jest przyjemne, to nie chce nam się tego robić. Nie ma w tym nic zaskakującego. Dlatego pomyśl nad tym, co mogłoby sprawić, żeby nauka języka stała się przyjemniejsza. Może oglądanie filmów w oryginale? Możesz zacząć nawet od najprostszych bajek, jeśli bardziej skomplikowane dialogi są dla Ciebie jeszcze zbyt trudne. Albo słuchanie piosenek i tłumaczenie ich tekstów? Gotując – możesz korzystać z przepisów w obcym języku, grając w gry komputerowe – zmienić wersję językową. Możliwości jest mnóstwo!
Ucz się aktywnie
Żeby dobrze opanować język obcy, musisz uczyć się go aktywnie, a nie pasywnie. Jeśli chcesz, by nauka była efektywna, musisz mówić, słuchać, pisać. Krótko mówiąc – używać języka, a nie tylko czytać podręczniki. Staraj się pisać nie tylko pojedyncze frazy, ale tworzyć dłuższe, złożone teksty. Masz dostęp do ludzi mówiących językiem, którego się uczysz? Rozmawiaj z nimi. Staraj się czytać serwisy informacyjne w języku, którego akurat się uczysz.
Wypowiadaj słowa i zdania na głos
Aby nauczyć się słowa w danym języku, nie wystarczy, że je pomyślisz. Aby utrwaliło się w Twojej głowie, musisz wypowiedzieć je na głos. Tak działa mózg – są w nim dwa ośrodki odpowiadające za mowę. Jeden za jej produkowanie, a drugi za jej rozumienie. Ściśle ze sobą współpracują.
Rysuj obrazki ilustrujące słowa i zwroty
Skojarzenia to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na zapamiętywanie obcych słów. Stwórz rysunki dla wszystkich wyrażeń, z których zapamiętaniem masz problem. Możesz z nich wręcz tworzyć całe obrazkowe historie.
Pamiętaj, że trening czyli mistrza
Nie ma się co oszukiwać – nauka języka obcego kosztuje dużo czasu i pracy. Nawet gdy spada Ci motywacja, postaraj się zachować samodyscyplinę i konsekwentnie rozwijaj swoje umiejętności językowe. Nie pożałujesz!
Szukasz seriali do nauki angielskiego! TransferGo przygotował dla Ciebie listę pięciu najciekawszych, dostępnych na najpopularniejszych platformach.