Zmiany w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II
Wielką Brytanię po śmierci królowej Elżbiety II czekają spore zmiany, tym bardziej, że większość Brytyjczyków nie pamięta innego monarchy, a królowa była niezwykle popularna. Czego można się spodziewać? Które zmiany wejdą w życie już teraz, a na które będzie trzeba poczekać? O tym we wpisie TransferGo.
Wymiana banknotów i monet po śmierci królowej Elżbiety II
Brytyjczyków po śmierci królowej Elżbiety II czeka wymiana banknotów i monet, gdyż na wszystkich znajduje się jej podobizna. Teraz pojawią się nowe, sygnowane wizerunkiem króla Karola III. Pieniądze z Elżbietą II pozostaną prawnym środkiem płatniczym zapewne jeszcze przez około 2 lata. Wymiana to będzie duże przedsięwzięcie – w obiegu jest ponad 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem Elżbiety. Niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich używać. Warto zauważyć, że wymiana pieniędzy dotknie nie tylko Wielką Brytanię, ale również Kanadę, Australię i Nową Zelandię.
Zmiany w hymnie i w paszportach
Brytyjskie paszporty zawierają formułę: “Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna”. Zachowają ważność do końca okresu określonego w momencie ich wydania, jednak w nowych paszportach pojawi się zapis z zaimkami zmienionymi na męskie.
Zmianie ulegnie też hymn narodowy – “God Save the Queen” (Boże, chroń królową) powróci do starej wersji “God save the King” (Boże, chroń króla). Zaimki w tekście również zostaną odpowiednio zmienione.
Zmiany na brytyjskich flagach i sztandarach
Wielka Brytania musi wymienić tysiące flag, na których jest wyhaftowane ERII, o oznacza królową Elżbietę II. Hafty te znajdują się na flagach regimentów wojskowych, straży pożarnej, policji. Australia, Kanada i Nowa Zelandia mają też osobiste flagi królowej, używane podczas jej wizyt – one również muszą ulec zmianie.
Do wymiany będą też mundury policyjne i wojskowe, których części opatrzone są inicjałami zmarłej królowej. To samo tyczy się ponad 100 tysięcy skrzynek pocztowych Royal Mail, na których również znajdują się inicjały Elżbiety II oraz znaczków pocztowych.
Nowy król Wielkiej Brytanii – Karol III
Król Karol III na tronie zasiadł automatycznie po śmierci królowej. Jednak jego oficjalna koronacja odbędzie się dopiero wiosną lub latem 2023. Ceremonia koronacyjna będzie dużo skromniejsza, niż ceremonia jego matki, Elżbiety II. Wynika to po części z kryzysu związanego z wysokimi kosztami utrzymania dworu królewskiego. Karol III zdaje sobie sprawę z tego, że wystawne wydarzenie byłoby źle odebrane przez społeczeństwo, którego poparcie dla monarchii i tak jest coraz mniejsze.
Nowe tytuły członków rodziny królewskiej
Od momentu, w którym Karol III objął tron, jego żona Camilla, dotychczas księżna Kornwalii, posiada tytuł królowej małżonki. Nie było pewności, czy Camilla otrzyma tytuł, ponieważ że wraz z Karolem są rozwodnikami. Spekulowano, że będzie nazywana księżniczką. Jednak Elżbieta II podczas swojego jubileuszu poinformowała, że Camilla otrzyma tytuł królowej.
Syn Karola III, William i jego żona Kate, poza dotychczasowymi tytułem księcia i księżnej Cambridge, otrzymali teraz tytuły księcia i księżnej Kornwalii. Ich dzieci również będą teraz tytułowane jako książęta i księżniczka Cambridge i Kornwalii.
Harry i jego małżonka Meghan nadal pozostają tytułowani księciem i księżną Sussex. Po śmierci królowej ich dzieci również zyskały prawo do tytułów książęcych.
Myślisz o przeprowadzce do WIelkiej Brytanii? Będziesz potrzebować konta w banku. Zobacz, jak je założyć.