Strona główna bloga
Życie za granicą
Wskazówki dotyczące życia za granicą

Przeprowadzka za granicę ze zwierzęciem

3 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka i planujesz przeprowadzkę za granicę, musisz się do tego dobrze przygotować. O jakie formalności musisz zadbać, by zabrać ze sobą czworonoga? Z TranferGo dowiesz się, jakie kwestie musisz wziąć pod uwagę, by przeprowadzka ze zwierzęciem za granicę poszła sprawnie.

Przewóz zwierząt w Unii Europejskiej

Przewóz zwierzaków w ramach krajów Unii Europejskiej nie podlega odprawie celnej. By podróżować po UE, zwierzęta towarzyszące (uznaje się za nie psy, koty i fretki) muszą spełniać następujące warunki:

  • być zaczipowane – koszt czipa to ok. 80-100 zł, czasem miasta organizują bezpłatne czipowanie pupili,
  • zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie – co ważne, musi się to stać dopiero po założeniu chipa, w przypadku pierwszego szczepienia szczepionka uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jej wykonania; w przypadku dawek przypominających dzieje się to w dniu podania szczepionki
  • Posiadać paszport – wystawia go upoważniony lekarz weterynarii, koszt to około 50-100 zł

Zazwyczaj wymagane jest, był zwierzę przekraczało granicę w obecności opiekuna wpisanego do paszportu. Przed wyjazdem warto też sprawdzić, czy w kraju, do którego wjeżdżamy, nie obowiązuje kwarantanna.

Do Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier i inna Maltę nie może transportować psów ras uznanych za niebezpieczne.

Przewóz zwierząt bez szczepienia przeciwko wściekliźnie

W niektórych krajach UE zwierzęta w wieku poniżej 12 tygodni mogą otrzymać pozwolenie na podróż bez szczepienia przeciwko wściekliźnie. Nie pozwalają na to przepisy np. polskie, francuskie, irlandzkie czy niemieckie. Szczegółowe informacje ona temat wwozu zwierząt bez ważnego szczepienia znajdziesz na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Przeprowadzka ze zwierzakiem do kraju spoza UE

Paszport dla zwierzaka jest dokumentem wiążącym jedynie w UE oraz w następujących krajach: Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan.

W niektórych krajach, np. WIelkiej Brytanii, Finlandii i inna Malcie wymagane jest zaświadczenie o profilaktyce przeciwtasiemcowej.

W pozostałych krajach może istnieć konieczność wykonania dodatkowych badań. Zazwyczaj należy postarać się o wywozowe orzeczenie lekarsko-weterynaryjne. Zostanie ono wydane przez lekarza po badaniu klinicznym (jeśli nie wystąpią nieprawidłowości) i zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie. Dokument ten jest ważny tylko przez 48 godzin.

Orzeczenie to należy złożyć u Powiatowego Lekarza weterynarii, który wyda “certyfikat wywozowy” ważny 10 dni.

Przy przeprowadzce do dalszych, egzotycznych krajów, najlepiej jest sprawdzić aktualne wytyczne dotyczące transportu zwierząt do danego kraju. W przypadku wyjazdu no. do Australii, wymagana jest półroczna kwarantanna zwierzęcia.

Przewóz zwierząt samochodem, autokarem lub samolotem

Przy transporcie zwierząt najważniejsze jest to, alby stworzyć im jak najbardziej dogodne warunki. Zwierzę powinno być umieszczone w odpowiednim transporterze i mieć dostęp do wody co 2-3 godziny. Jeśli transportujesz psa autokarem, niezbędny będzie kaganiec. W przypadku podróży samolotem, należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsca dla pupila. Według przepisów zwierzak transportowany w kabinie pasażerskiej nie może ważyć więcej niż 8 kg, lecz są wyjątki o tej reguły. Wyjątek ten dotyczy zwierząt wspierających, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osób chorych lub niepełnosprawnych.

Planujesz wyprowadzkę za granicę? Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze więcej porad, które ułatwią Ci pierwsze kroki w obcym kraju. Znajdziesz je na naszym blogu.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP