Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze stoki w kraju
Sezon narciarski już się rozpoczął, więc podpowiadamy, gdzie się wybrać na narty w Polsce. Stoki narciarskie mają wiele do zaoferowania, mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie mamy czasu na dłuższy zimowy urlop za granicą. Planując narty w tym roku warto rozważyć kilka atrakcyjnych miejsc, oferujących doskonałe warunki narciarskie. Oto kilka propozycji od TransferGo
Gdzie na narty w Polsce?
Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)
Kasprowy Wierch stwarza idealne możliwości zarówno do podziwiania Tatr, jak i uprawiania sportów zimowych. Aby dostać się do ośrodka narciarskiego na Kasprowym Wierchu należy wjechać na niego kolejką linową z Kuźnic. Ze szczytu Kasprowego są dostępne dwie trasy: do Hali Gąsienicowej (liczy aż 8km) i Hali Goryczkowej (liczy 5 km). W związku z tym, że ośrodek w całości leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są sztucznie naśnieżane ani oświetlone. Ich fragmenty są jedynie czasem ratrakowane. Stacja jest przeznaczona głównie dla doświadczonych narciarzy, ze względu na duże nachylenie stoku. Przydatne informacje dla narciarzy można znaleźć tutaj: Kasprowy Wierch – PKL
Białka Tatrzańska (910 m n.p.m.)
Gdzie jeszcze na narty w Polsce? Odpowiedź jest prosta – do Białki. Jest to najpopularniejszy ośrodek na Podhalu, w którym znajdują się 3 ośrodki narciarskie: Kotelnica, Bania, Kaniówka. Na jednym karnecie można szusować po ponad 20 trasach narciarskich. Większość wyciągów jest objęta wspólnym systemem karnetów, tzw. „Tatra Ski”. Do dyspozycji narciarzy jest siedem kolei linowo-krzesełkowych, dwa wyciągi talerzykowe i jeden orczykowy. Ośrodek ten jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce i niejednokrotnie uzyskał wyróżnienia w polskich rankingach ośrodków narciarskich. Stoki są bardzo dobrze oświetlone, co pozwala także na jazdę po zmroku. Na narciarzy i snowboardzistów odwiedzających ośrodek czekają dodatkowo baseny termalne, lodowiska i dobrze przygotowana baza noclegowo-gastronomiczna. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu i skorzystania z oferty szkółek narciarskich.
Dwie Doliny — Wierchomla i Muszyna (998 m n.p.m.)
Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla” położona jest w Beskidach niedaleko Piwnicznej-Zdrój. To jedna z największych rodzinnych stacji narciarskich w Polsce, choć trasy są zróżnicowane. Bardziej zaawansowani narciarze też wyjadą stąd usatysfakcjonowani. Działa tu snowpark oraz szkółka narciarska i snowboardowa. Kolej krzesełkowa Wierchomla stanowi jedną z najdłuższych w Polsce. Na miejscu są 2 wyciągi krzesełkowe oraz 8 orczykowych. Stoki są szerokie i bezpieczne, a lokalna infrastruktura turystyczna dobrze rozwinięta, tak więc jeśli na narty w Polsce to właśnie tu.
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)
Krynica to po Zakopanem druga zimowa stolica Polski, jak się często przyjęło mówić. Jaworzyna Krynicka to kompleks narciarski uruchomiony w 1997r., w którego skład wchodzą: kolej gondolowa o długości 2211 metrów i przewyższeniu 468 metrów, 2 koleje krzesełkowe oraz 6 wyciągów orczykowych. Zapewnia idealne warunki dla amatorów nart, snowboardu i narciarstwa biegowego. Z pewnością jest to miejsce, gdzie świetnie odnajdą się bardziej zaawansowani narciarze, ale są też mniej wymagające trasy narciarskie.
SkiPark Magura (813 m n.p.m.)
Kompleks narciarki położony w malowniczym Beskidzie Niskim w pobliżu Małastowa dysponuje jedną z najdłuższych tras narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. W skład kompleksu wchodzą: wyciąg krzesełkowy o długości 1071 m, 2 wyciągi talerzykowe i wyciąg bezpodporowy „Gucio” o długości 150 m (dla dzieci, do nauki jazdy na nartach i snowboardzie). Dostępnych jest 5 głównych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Trasy (poza nartostradą) są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Dla miłośników narciarstwa biegowego została prowizorycznie wytyczona 2,5 km trasa „Jagoda” zaczynająca i kończąca się przy górnej stacji wyciągu.
Szklarska Poręba (1310 m n.p.m.)
Ten niezwykły kurort w Karkonoszach jest jednym z największych i najstarszych ośrodków w rejonie, tak więc to idealne miejsce na narty w Polsce. Największy zespół nartostrad znajduje się na SkiArena Szrenica, która jest istnym rajem dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Mogą oni się sprawdzić na tzw. legendarnej „Ścianie”, czyli najbardziej stromej trasie w Polsce, gdzie nachylenie stoku wynosi nawet do 50%. Na Szrenicę prowadzi wyciąg krzesełkowy, na miejscu jest też „Karkonosz Express”, „Baby Lift”, „Hala Szrenicka”, „Świąteczny Kamień”. Na terenie Szklarskiej Poręby znajdują się także inne, mniejsze ośrodki, np. Wesoła Górka czyli teren narciarski w pełni przeznaczony do nauki jazdy dla początkujących i dzieci.
Szczyrk (1211 m n.p.m.)
Gdzie na narty w Polsce? Znajdujący się w Szczyrku – Szczyrk Mountain Resort jest jednym z większych ośrodków narciarskich w Polsce, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek ma trzy dolne stacje: „Czyrną”, „Szczyrk Gondola” i „Solisko”. W sumie liczy 11 podstawowych tras i 25 km zjazdów. Najbardziej kultowe trasy to „Bieńkula” (o czarnym stopniu trudności) i „Golgota” (o czarnym stopniu trudności), posiadają homologacje FIS. Ośrodek dysponuje nowoczesnym systemem naśnieżania i ratrakowania i dobrą infrastrukturą turystyczną.
Zieleniec (1025 m n.p.m.)
Zieleniec Ski Arena to sieć narciarskich ośrodków na terenie Gór Bystrzyckich i Orlickich, do których wejście umożliwia jeden karnet. Śnieg utrzymuje się tutaj około 150 dni w roku. Udostępnionych jest 28 kilometrów tras zjazdowych. Warunki odpowiadają zarówno początkującym, rodzinom z dziećmi oraz doświadczonym narciarzom. Najwięcej jest jednak krótkich, łatwych tras, dlatego stacja przyciąga głównie narciarzy rekreacyjnych oraz rodziny z dziećmi. Największą atrakcją na stoku w Zieleńcu jest pierwsza kolejka linowa Skyway Express, która umożliwia wjazd na górę w 6 lub 8 – osobowych wagonikach.
Oferta ośrodka jest bogata i często pojawiają się propozycje takie jak Free Ski – rozwiązanie, dzięki któremu za wynajem noclegu otrzymuje się darmowe wejście na wyciągi. W mieście tym znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, turystyczna i gastronomiczna, dlatego też Zieleniec jest miejscem często wybieranym przez turystów na narty w Polsce.
Wisła (874 m n.p.m.)
Wisła nie dysponuje jednym dużym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią rozproszonych małych stacji narciarskich. Najlepszymi warunkami do jazdy dysponują Soszów i Nowa Osada. W pierwszym z nich do dyspozycji narciarzy jest 6 naśnieżanych i różnorodnych tras o łącznej długości 6 km. Na szczyt góry można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów talerzykowych i podwójnego wyciągu orczykowego. W Nowej Osadzie znajduje się 6 oświetlonych tras o łącznej długości 3,7 km. Na stok można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów.
W Wiśle narciarze mają do dyspozycji bardzo różne trasy – od łatwych do bardzo trudnych.W sezonie narciarskim 2024 mogą oni korzystać w ramach jednego karnetu WisPass aż z 12 ośrodków narciarskich w Wiśle, Ustroniu oraz Istebnej.