Strona główna bloga
Finanse osobiste
Porady dotyczące finansów osobistych

Jak zaoszczędzić zimą?

6 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Oszczędzanie w okresie zimowym może wydawać się trudniejsze niż w innych porach roku. Pojawia się wiele wydatków związanych z prezentami bożonarodzeniowymi, wzrastają koszty utrzymania (wyższe rachunki za ogrzewanie, wydatki związane z garderobą zimową, droższymi wyjazdami w okresie zimowym itd). W tym roku dochodzi do tego również niestabilna sytuacja ekonomiczna na rynkach światowych. Oszczędzanie zimą nie jest jednak nierealne ― przedstawiamy kilka prostych sposobów, które sprawdzą się w nadchodzącym sezonie.

RÓB PRZEMYŚLANE ZAKUPY

Na pewno nie jesteś pierwszą i ostatnią osobą, którą poniósł szał zakupowy. Wystarczy zobaczyć atrakcyjną wystawę sklepową, wejść do środka i stwierdzić, że koniecznie potrzebujemy nowej pary butów… Sprzedawcy doskonale potrafią wykorzystać nasze słabości, posługując się różnymi technikami merchandisingowymi. Nie jest łatwo oprzeć się pokusom czyhającym na nas na każdym kroku w galerii handlowej, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Nie myślimy wówczas jedynie o sobie, ale także i o bliskich, których przecież chcemy zadowolić fantastycznym prezentem. Stąd by nie wpaść w pułapkę handlowców dążących do zwiększenia zysków pod koniec roku, warto po prostu omijać miejsca, w których istnieje ryzyko niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Najlepiej wcześniej zastanowić się kogo chcemy obdarować i w jakiej formie, sprawdzić gdzie dostaniemy dany produkt i w jakiej cenie i dopiero wówczas wybrać się na zakupy. Z takim przygotowaniem będziemy mieć większą pewność, że nie popełnimy grzechu zakupocholizmu.

PLANUJ WYDATKI I KONTROLUJ JE

Zrób plan wydatków i po czasie wykonaj ich audyt. Bardzo często można przyłapać się na tym, że wydajemy pieniądze na rzeczy, z których w ogóle nie korzystamy, albo korzystamy nieefektywnie. Posiadamy abonament aplikacji internetowych, siłowni, czasopism czy innych miejsc, do których jednak rzadko zaglądamy. Pod koniec każdego miesiąca warto przyjrzeć się wyciągom bankowym i wykreślić z nich wszelkie niepotrzebne rzeczy. Ostatecznie okaże się, że w kolejnym miesiącu dysponować będziemy dużo większym budżetem. Uzyskane w ten sposób oszczędności najlepiej od razu przenieść na osobny rachunek bankowy, by w ten sposób odkładać pieniądze. Nawet niewielkie sumy co miesiąc mogą po pewnym czasie stać się dużym zastrzykiem gotówki i pomogą w sytuacji, w której rzeczywiście będziemy tego potrzebować.

SPRAWDŹ MIESZKANIE

Nieprzystosowane do zimy mieszkanie generuje nadmierne koszty. Nieraz nawet po powierzchownym sprawdzeniu stanu wnętrza okazuje się, że mamy nieszczelne okna lub drzwi. Naprawa szczelin nie zawsze jest skomplikowana i wiąże się dość często jedynie z wypełnieniem dziur silikonem. Uszczelnienie powierzchni pozwoli na zatrzymanie ciepłego powietrza w środku, a także zmniejszy konieczność dogrzewania powierzchni. Kolejny krok na drodze do oszczędzania jest banalnie prosty, a jednak nie zawsze o nim myślimy. W okresie zimowym warto częściej niż zwykle opuszczać rolety i zasuwać zasłony. To także wpływa na zachowanie większej energii w środku mieszkania. Rozsądnie podchodź także do ogrzewania. Skręcaj kaloryfery jeśli akurat nie jesteś w danym pomieszczeniu lub otwierasz okno na wietrzenie. Zamykaj drzwi pokoju, w którym grzejesz, żeby nie uciekało ciepło. Nie zostawiaj otwartych drzwi wejściowych na dłużej. Stale miej na uwadze cyrkulację ciepła i dbaj o to, by nie wychładzać zbytnio pomieszczeń. Ponowne ogrzanie może być bardzo energochłonne, a zatem również kosztowne. Korzystaj także z żarówek ledowych. Są one nieco droższe niż zwykłe żarówki, natomiast pozwalają na oszczędność energii do 20%. Pomyśl też ewentualnie o zmianie dostawcy prądu. Być może okaże się, że znajdziesz firmę oferującą konkurencyjną cenę w stosunku do tej, którą aktualnie płacisz.

GOTUJ W DOMU

Sposobem na podreperowanie domowego budżetu w okresie zimowym z pewnością jest gotowanie w domu. Zamiast stołować się na mieście, dobrze jest poświęcić czas na samodzielne przygotowywanie posiłków we własnej kuchni. To nie tylko oszczędne rozwiązanie, ale także zdrowe! Świadomie możemy wówczas podejść do tego, co znajdzie się na naszym talerzu, wybierając produkty sezonowe, regionalne i organiczne, gotując bez sztucznych dodatków i konserwantów i dokładnie to, na co akurat mamy ochotę. Jeśli dodatkowo zaprosimy do siebie znajomych, taka forma wspólnego spędzania wolnego czasu z pewnością będzie również mniej kosztowna niż wyjście do restauracji.

ZMIEŃ NAWYKI

Oszczędzanie zaczyna się właściwie w pierwszym kroku od zmiany nawyków. Wychodząc z pokoju staraj się wyłączać światło i wszelkie urządzenia elektryczne. Skręcaj kaloryfery, zmień żarówki, gotuj w domu ― o wszystkich tych sposobach pisaliśmy już powyżej. Najmniejsze zmiany mogą doprowadzić do podreperowania budżetu w dłuższej perspektywie. Zimą możesz się nawet pokusić o zapalenie świeczek w pokoju zamiast korzystać ze światła punktowego. Takie rozwiązanie nada wnętrzu miły klimat i ograniczy niepotrzebne zużycie energii elektrycznej. Utrwal w głowie rozsądne nawyki, a z czasem zorientujesz się, że na koncie zostanie nieco więcej pieniędzy niż do tej pory. Sprawdź to sam!

SKORZYSTAJ Z APLIKACJI UŁATWIAJĄCYCH OSZCZĘDZANIE

Jeśli sam sobie nie radzisz z kontrolą własnych wydatków, skorzystaj z pomocy odpowiednich aplikacji ułatwiających oszczędzanie. Wiele z nich dostępnych jest w darmowej wersji lub przynajmniej darmowej wersji testowej. Podgląd wydatków na wyciągnięcie ręki, czyli we własnym smartfonie to najlepszy sposób na to, żeby mieć własne finanse na oku. Zrób rozeznanie, poszukaj informacji online i wybierz aplikację, która sprosta Twoim wymaganiom. Z czasem zorientujesz się, że nie trzeba wiele, żeby zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.

PRZESYŁAJ PIENIĄDZE MIĘDZYNARODOWYMI TRANSFERAMI PIENIĘŻNYMI

Upewnij się, że we właściwy sposób wysyłasz pieniądze za granicę. Przelewy bankowe mogą być dość kosztowne, a czas przekazu pieniędzy wydłużony. TransferGo gwarantuje wykonanie transferu pieniężnego do ponad 160 krajów w ciągu 30 minut (za dodatkową opłatą), tego samego dnia lub na następny dzień. Jeśli nie zależy Ci na czasie, możesz poczekać jeden dzień, przekaz pieniędzy jest wówczas darmowy. Transakcji można dokonać na aplikacji mobilnej lub na desktopie. Firma TransferGo jest transparentna na temat naliczanych dodatkowych opłat. W razie problemów, można się skonsultować z polskojęzyczną obsługą klienta.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP